• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 29/11/2023

Σε ποια ειδικότητα να απευθυνθώ για πόνους και μουδιάσματα στα χέρια από τον αγκώνα και κάτω;

Καλησπέρα σας.Τον τελευταίο μήνα έχω έντονους πόνους στα χεριακ μουδιάσματα από τον αγκώνα και κάτω.τα μουδιάσματα πολλές φορές οδηγούν σε πλήρη απώλεια της αισθητικότητας(κ να μου κόψουν το χέρι,δεν θα το καταλάβω). Έκανα από μόνη μου μαγνητική Αυχενικής ΜΣΣ κ λέει:Ευθιασμος τής ΑΜΣΣ.Στενωση των μεσοσπονδυλιων διαστηματων κ κυκλοτερη προβολή των Α3-Α4,Α4-Α5,Α5-Α6 κ Α6-Α7 δίσκων με μείωση του εύρους των μεσοσπονδυλιων τρηματων, αμφοτερόπλευρα. Ερωτω:σε ποια ειδικότητα να απευθυνθώ για να βοηθηθω? ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση...

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Χειρουργός σπονδυλικής στήλης. Χωρίς να σας φοβίζει όμως ο όρος χειρουργός.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ-ΤΡΙΑ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Η μαγνητική δεν εμπνέει ανησυχία. Να απευθυνθείτε σε νευρολόγο.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεστε Φυσικοθεραπεία. Με την αξιολόγησή σας θα διαμορφώσουμε ένα δομημένο πρόγραμμα άσκσηση που θα βοηθήσει το αυχένα και θα μειωθούν τα συμπτώματα. Από την αξιολόγηση θα δούμε εάν απαιτούνται και άλλες παρεμβάσεις όπως μάλαξη ή χειροπρακτική φυσικοθεραπεία

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Άμεσα φυσικοθεραπεία μόνο η αποκατάσταση θα σας βελτιώσει την κατάσταση . Χρειάζεστε κινητοποίηση και κινησιοθεραπεια

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Ορθοπαιδικο με εξειδίκευση στην σπονδυλική στήλη,νευροχειρουργο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Σε νευροχειρουργό το προτιμότερο.
    Αν κ σαν πόρισμα δεν είναι κάτι φοβερά ανησυχητικό

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας! Σε πρώτη φάση πήγαινετε σε έναν ορθοπαιδικό ή νευροχειρούργο να σας εξετάσει, πιθανόν να σας δώσει φαρμακευτική αγωγή και κατόπιν ζήτηστε παράλληλα να κάνετε φυσικοθεραπεία, μείνετε σε επαφή για τον γιατρό αν χρειάζεται να σας ξαναδεί και να ρυθμίσει ή να αλλάξει την αγωγή σας.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο !

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στην νευροχειρουργό κάθονται τα συμπτώματα σας είναι καθαρά από τη στένωση των μεσοσπονδύλιων διαστημάτων που πιέζουν τα νεύρα.

    Ζέρβας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • ΠΡΩΤΑ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά να σας καθησυχάσω για τον ευθειασμό, ο οποίος δεν είναι ούτε πάθηση, ούτε είναι κάτι το οποίο χρειάζεται θεραπεία. Επίσης τα ευρήματα της μαγνητικής απο μόνα τους δε σχετίζονται πάντα με την κλινική εικόνα και πρέπει να συνεκτιμώνται με κλινική εξέταση. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ορθοπαιδικό ιατρό αλλά θα μπορούσε και ένας εξειδικευμένος φυσικοθεραπευτής να κάνει μια αξιολόγηση της κλινικής εικόνας σας και σε συνεργασία με το θεράποντα ιατρό σας να σας βοηθήσουν στη λύση τυου προβλήματός σας. ΜΙα φιλική συμβουλή είναι να εμπιστευθείτε όποιον σας πάρει λεπτομερές ιστορικό και κάνει επίσης λεπτομερή κλινική εξέταση και όχ... Διάβασε περισσότερα

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Σε Ορθοπαιδικό Χειρουργό θα πρέπει να πάτε

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.