• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 29/07/2024

Καλησπέρα εδώ και 3 χρόνια από το 2021 και αφ'ότου είχα αναρρώσει από covid φεύγοντας από το γυμναστήριο με έπιασε πολύ έντονος ίλιγγος με εμετούς και ακριβώς μετά από 2 μέρες που είχα επισκεφθεί κάποιον ορθοπεδικό και μου πίεσε κάπως τον αυχένα (πριν το συμβάν είχα πολύ έντονους μυικούς πόνους στον αυχένα, σκελετικά μετά από ακτινογραφία δεν έχω κάτι) με έπιασε και πάλι ίλιγγος με εμετούς και ο οποίος κράτησε 2 ώρες μέχρι να καταφέρω να πάω σπίτι. Από τότε μέχρι σήμερα έχω επισκεφθεί αρκετούς γιατρούς (ωρλ, ορθοπεδικούς, καρδιολόγους, ενδοκρινολόγους, οφθαλμίατρους, εκτός από νευρολόγο γιατί μου είπαν ότι δεν χρειάζεται) χωρίς να μου βρούνε τι έχω. Έχω ζαλάδες επί καθημερινής βάσεως, κάποιες μέρες αρκετά έντονες και κάποιες άλλες μέρες πιο ήπιες, συνεχής πόνος σαν πιάσιμο στον αυχένα και γενικά η ποιότητα ζωής μου δεν είναι όπως πριν. Σημείωση γυμνάζομαι συστηματικά με όση ένταση πλέον μπορώ και κάνω συχνά μασάζ το οποίο με ανακουφίζει για 2-3 μέρες και μετά πάλι τα ίδια, σφίξιμο στους μύες του αυχένα και ζαλάδες. Επίσης έχω κάποια μυρμηγκιάσματα δεξιά και αριστερά της κεφαλής τα οποία υποχωρούν σχεδόν αμέσως και δεν είναι επί καθημερινής βάσεως. Απολογούμαι για το μακροσκελές μήνυμα αλλά η συμβουλή σας θα με ενδιέφερε πάρα πολύ για αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Ευχαριστώ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Το πιθανότερο είναι ότι κάνουν κάποιο "σπασμό" μυς του αυχένα σας, ένας από αυτούς ο στερνοκλειδομαστειδης καμιά φορά αν πιέσεις έντονα μπορεί να κάνει αυτά τα συμπτώματα. Καλό θα ήταν βέβαια να σας εξετάσει και να ακούσει κανείς πως και πότε γίνεται αυτό για να καταλάβει. Από κει και πέρα χρειάζεται ένα πλάνο αποκατάστασης ,τι να προσέχετε εσείς μέσα στην ημέρα και τι να αποφευγετε ώστε να αποκατασταθεί οριστικά. Καλό σημάδι ότι με την μαλαξη χαλαρώνει αρκετά ωστόσο από μόνη της δεν αρκεί. Χρειάζεται μια πιο πλήρης αποκατάσταση.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας.Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Ναι μιλάμε για μια μόνιμη πίεση προφανώς για αυχενική ρινίτιδα με απομακρυσμένα συμπτώματα και σαν να δημιουργείται μια κεφαλαλγία τύπου τάσεως . Μιλάμε για ένα χρόνιο αυχενικό σύνδρομο χρειάζεται ενδελεχής αξιολόγηση και διάφορο διάγνωση , φυσικοθεραπεία και ολιστική εναλλακτική ιατρική θα βοηθούσε

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ, ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ!
    ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ,ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Απο το οτι η πίεση στο κεφάλι σας προκάλεσε ίλιγγο, υποψιάζομαι (ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ !!!) οτι το σύμπτωμα αυτό οφείλεται σε κάποιους μύες που βρίσκονται στη βάση της κεφαλής. Είναι πιθανό να μην είναι σοβαρό πρόβλημα, αλλά επίμονο και ενοχλητικό. Βρείτε ένα φυσικοθεραπευτή ή φυσικοθεραπεύτρια με πιστοποίηση στο manual therapy να σας αξιολοογήσει

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Είναι αδύνατο να έχετε επισκεφτεί τόσους γιατρούς κ να λύσετε το πρόβλημα σας μέσω μηνύματος χωρίς να σας εξετάσει κάποιος.
    Απ' ότι κατάλαβα βοηθάνε τα μασάζ οπότε συνεχειστε

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.