• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 16/07/2024

Πώς να ανακουφίσω μυοσκελετικούς πόνους και τενοντίτιδα στα 45 μου;

Καλημέρα σας, είμαι 45 χρονών - γυναίκα και με ταλαιπωρούν διάφορα μυοσκελετικά θέματα. Αυτή τη στιγμή έχω έξω επικονδυλίτιδα στον αριστερό αγκώνα, πόνο στον αριστερό ώμο, ένα πόνο πιο πάνω απο τον αριστερό αστράγαλο και ένα πόνο-τράβηγμα στην πλάτη. Στην πλάτη ανα καιρούς έχω και μουδιάσματα. Αγκώνα και πλάτη έχουν περάσει απο φυσιοθεραπεία χωρίς κάποια αποτελέσματα. Πρόσφατα επισκέφτηκα χειροπράκτη που δεν έκανε κάτι και δεν με κέρδισε κιόλας για την αξιοπιστία των μεθόδων που χρησιμοποιεί. Αντιλαμβάνομαι ότι έχω τενοντίτιδα στον αγκώνα και στον ώμο γιατί έχω ξαναπεράσει στα αντίθετα σημεία (άλλος αγκώνας και ώμος). Αναρωτιέμαι αν μπορώ με το να προσθέσω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής αυτό θα βελτιώσει την κατάστασή μου ή αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω (όπως σας είπα οι φυσιοθεραπείες δεν λειτουργούν πολύ καλά πάνω μου). Εξετάζω το ενδεχόμενο να αλλάξω στρώμα και μαξιλάρι αλλά ποιός μπορεί να πει με σιγουριά ότι ευθύνεται αυτός. Επίσης δουλεύω σε εργασίας γραφείου για 8 ώρες. Θέλω να κάνω κάτι και να είναι το σωστό. Ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Η φυσικοθεραπεία είναι μια ολόκληρη επιστήμη με πολλές μεθόδους, τεχνικές που δυστυχώς δεν κάνουν όλες για ολα τα πρόβληματα. Το θέμα είναι λοιπόν το κάνατε σαν φυσικοθεραπεία. Πέρα από τα όποια μηχανήματα ή τεχνικές ,σας εξέτασαν πραγματικά ώστε να.δουν τι φταίει;; Αν ναι σας εξήγησαν τι φταίει,τι χρειάζεται να γίνει ,τι πρέπει να προσέχετε και τι να κάνετε ώστε να βοηθήσετε την αποκατάσταση και σε τι διάστημα. Όταν μιλάμε για τενοντίτιδες μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε διάφορα μηχανήματα ή τεχνικές για μείωση πόνου φυσικοθεραπευτικα ή και ιατρικά όμως το νούμερο ένα πράγμα που ξέρουμε ότι χρειάζεται για την πλήρη αποκατάστα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Όλα τα μυοσκελετικά προβλήματα ενδείκνυται για φυσικοθεραπεία και μόνο , ο κάθε συνάδελφος έχει ένα δικό του τρόπο χειρισμού της θεραπείας , όλα τ αλλά είναι συμπληρωματικά , μόνο φυσικοθεραπευτικη αποκατάσταση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Πέρα από τις κλασικές συμβουλές για εξατομικευμένο πρόγραμμα γυμναστικής κτλ, θα ήταν χρήσιμο να σας δει κάποιος ρευματολόγος για αποκλεισμό συστηματικής πάθησης

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Έχοντας αυτά τα συμπτώματα το σωστό είναι να βρείτε ένα φυσικοθεραπευτή με πιστοποίηση στο manual therapy για να σας εξετάσει κλινικά και να σας προτείνει ένα πλάνο θεραπείας. Δεν υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα για να βελτιώσει ουσιαστικά το πρόβλημά σας . Αυτό που αναφέρετε για αλλαγή στρώματος και μαξιλαριού ίσως έχει νόημα. Θα σας πρότεινα να αποφύγετε να σκληρά , ογκώδη και μεγάλα μαξιλάρια και να δοκιμάσετε σε ένα μαγαζί με στρώματα αυτό που θα σας κάνει να νοιώσετε οτι σας ξεκουράζει. Μην ντραπείτε να δοκιμάσετε ξανά και ξανά τα διθάφορ αστρώματα στο μαγαζί, θα περάσετε εκεί πάνω τη μισή ζωή σας. Αναφορικά με την εργασία σας καλό είνα να σηκ... Διάβασε περισσότερα

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.