• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 28/05/2024

Τα αιμαγγειώματα στη σπονδυλική στήλη είναι ανησυχητικά;

Γεια σας!! εκανα μαγνητικη σπονδυλικης στηλης κ ολοι οι σπονδυλοι χωρις ευρηματα.. παρα μονο γραφει πως:Αιμαγγειωματα σπινδυλικων σωματων Θ8 κ Θ10 χωρις ενδομυελικες αλλοιωσεις.. Και ηπιες εκφυλιστικες αλλοιωσεις Ο.Μ.Σ.Σ. Αιμαγγειωματα σπονδυλικων σωματων Ο5 κ Ι5.Χωρις παθολογια απο την μελετη κατωτερου θωρακικου μυελου,του μυελικου κωνου κ της ιππουριδας.. Τα Αιμαγγειωματα ειναι ανησυχιτικα;; Ο νευροχειρουργος μου ειπε ειναι φυσιολογικα ευρηματα..Η MRI εγινε γιατι ειχα μουδιασμα στο ποδι σαν ισχιαλγια κ πιστευε πως θα βλεπαμε καποια ριζιτιδα αλλα κ ηλεκτρομυογραφημα φυσιολογικο επισης MRI εγκεφαλου κ αυχενα φυσιολογικα..εχω μυρμηγκιασμα στο αριστερο ποδι αλλα με τις αισθησεις φυσιολογικα..απλα οταν καθομαι εχω πονους εναλλαξ δεξια αριστερα στους γλουτιαιους μυς,πονος σαν καυσαλγια..Μπορει να ειναι συνδρομο απειοοιδους;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να αξιολογηθεί η Ο.Μ.Σ.Σ και κλινικά, η μαγνητική δεν μπορεί να δείξει πάντα την αιτία, επίσης και μια ρωγμή του ινώδους δακτυλίου εσωτερικά μπορεί κάποιες φορές να κάνει τα παραπάνω συμπτώματα χωρίς να δείχνουν κάτι οι απεικονιστικές εξετάσεις.

    Physio Studio - Κέντρο Φυσικοθεραπείας

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας!
    Τα ευρήματα αυτά είναι αρκετά συχνά δεν υπάρχει κάτι το ανησυχητικό στην μαγνητική.
    Πέραν της μαγνητικής χρειάζεται μια αναλυτική εξέταση για να δούμε γιατί έχετε αυτόν τον πόνο. Θα μπορούσε να έχει να κάνει με τον απιοειδή αν και δεν είναι πολύ σύνηθες να υπάρχει σύνδρομο απιοειδή ταυτόχρονα και στις δύο πλευρές.
    Υπάρχει πάντως λύση, αντιμετωπίζουμε τέτοιες περιπτώσεις συχνά.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας.
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Είναι συμπτωματολογία του αομαγγειοματος δεν έχει τέτοια συμπτώματα ο απειοοιδης , δημιουργεί νευρολογικά συμπτώματα το Άιμαγγειομα και συχνά δημιουργεί άτακτα νευρολογικά συμπτώματα
    Φυσικοθεραπεία κίνηση και ολιστική ιατρική

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Το πιθανότερο εφ όσον έχετε αρνητική μαγνητική τομογραφία και ΗΜΓ να πρόκειται για αυτό το σύνδρομο.
    Βοηθούν πολύ οι φυσικοθεραπειες και ειδικές διατάσεις
    Τα αιμαγγειωματα μπορείτε απλά να τα αγνοήσετε παντελώς

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Εννοείται όχι έχεις χρόνια δισκικη νόσο γι’ αυτό έχεις και τα μουδιάσματα στους γλουτούς χρειάζεσαι αποσυμπίεση για να ηρεμήσεις

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • τα αιμαγγειώματα δεν είναι ανησυχητικά,μπορεί να είναι σύνδρομο απιοειδούς

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Η διάγνωση γίνεται μόνο με κλινική εξέταση και συνεκτίμηση των ακτινολογικών ευρημάτων και ποτέ μόνο απο τις μαγνητικές ή τις άλλες απεικονίσεις. Αυτό που σας είπε ο νευροχειρουργός σωστά σας το είπε απο τη στιγμή που σας εξέτασε. Τα μυρμηγκιάσματα και τα άλλα συμπτώματα ΔΕΝ διαγιγνώσκονται με τίποτε άλλο πέραν της κλινικής εξέτασης

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.