• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 30/05/2024

Φοβάμαι για μεθοτρεξάτη λόγω πόνου σε αυχένα, δάχτυλα και γνάθο

17/2 ξεκινησε σαν ψύξη πόνος στον αυχενα , μεσα στον Μαρτιο ο πόνος εγινε φρικτός.Μαγνητική καθαρη. 18/3 πρηξιμο 2ου δακτυλου ποδιού σαν λουκάνικο και πόνο.Μάγκωμα γναθου μεσα στον Μάρτιο . 18/4 ο πόνος κατέβηκε στα χερια δυσκαμψία,πρήξιμο χεριών (ειδικά των 2 δεικτών, ο ένας με υγρο στην αρθρωση) , με φρικτόυς πόνους. ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΚΈς 8/4 ΚΑΘΑΡΕΣ. Ο ρευματολόγος σε δΗΜΟΣΙΟ νοσοκομειο μου ξεκιναει αγωγη με μεθοτρεξατη 6 χαπάκια ( 3 το πρωι και 3 το βραδυ) Φοβαμαι πολυ ...έχω και στίγμα αναιμίας....Φοβαμαι ....

6 ειδικοί απάντησαν

  • Προφανώς είναι έκφανση του αυχενικού συνδρόμου με έντονη δισκικη προβολή μην αναλώνεστε άλλο σε φάρμακα και κλινικές εξετάσεις μπείτε σε πρόγραμμα φυσικοθεραπείας και αποκατάστασης

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας!Σας ξεκίνησε αγωγή χωρίς καμία θετική ένδειξη στις αιματολογικές;
    Όπως τα περιγράφετε η αλήθεια είναι ότι μοιάζει με έναρξη κάποιου τύπου ρεύματοπαθειας.
    Απλά θα έπαιρνα και μια 2 η γνώμη στην θέση σας ,επειδή είναι ισχυρή η αγωγή!
    Ψυχραιμία πάντως ,πλέον όλα αυτά αντιμετωπίζονται και συνήθως με καλό επίπεδο ζωής και δραστηριότητων.
    Ο φόβος και το άγχος είναι πολύ λογικά τώρα στην αρχή είναι όμως και ο χειρότερος εχθρός, οπότε αν θεωρείτε ότι χρειάζεται ζητήστε βοήθεια και από έναν ψυχολόγο!
    Καλη συνέχεια και καλή δύναμη.Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα...να μην φοβάστε...σας δινει αγωγή για να ηρεμήσουν τα οιδήματα κ οι πόνοι..σας προτείνω να δείτε κ ένα συνάδελφο ώστε να σας ανακουφίσει περισσότερο με τους πονους

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Ολα αυτά ταιριάζουν με ρευματολογικό νόσημα.Γίνεται πολλές φορές να πάσχουμε απο τέτοιο νόσημα και οι εξετάσεις μας να είναι καθαρές.Μάλλον πρέπει να ακολουθήσετε οδηγίες ρευματολόγου

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Φαίνεται οτι έχετε κάποιες ενδείξεις για αυτοάνοσο. Η μόνος τρόπος να βρείτε σοβαρή θεραπεία και να ξεπεράσετε τους φόβους σας είναι να εμπιστευθείτε ένα γιατρό και να ακολουθήσετε την αγωγή που θα σας προτείνει. Στη φάση που τα συμπτώματα θα είναι πιο ήπια, μπορείτε να κάνετε φυσικοθεραπεία

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Δε χρειάζεται να φοβάστε.
    Το πιθανότερο είναι να πάσχετε από κάποια ρευματοπάθεια που απλά δε "φαίνεται" στις εργαστηριακές εξετάσεις.
    Εφ όσον ο ρευματολόγος διέγνωσε κάτι τέτοιο, θα ακολουθήσετε τις οδηγίες του κ θα παρατηρείτε την εξέλιξη.
    Δεν είναι κάτι το οποίο δε μπορεί να ελεγχθεί.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.