• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 14/09/2024

Χρειάζεται πανοραμική ακτινογραφία για ενόχληση στο δόντι μετά από απονεύρωση;

Γεια σας!εχω κάνει απονεύρωση σε ένα δόντι τέλος Ιουλίου του 2023!απο τότε έχω μια ενόχληση και έναν ερεθισμό!εχω βγάλει ακτινογραφία,μου ειπε ο γιατρός ότι είναι καθαρή!μου πρότεινε μέσο δόντια βούρτσακι και έκανα κ πλύσεις με ένα στοματικό διάλυμα!ειναι από το ούλο ειπε η ενόχληση!η αλήθεια είναι ότι το σημείο στο ούλο πάνω από το δόντι εκείνο με ενοχλεί!και κάποιες φορές νιωθω και να με παγώνει με το παγωμένο νερό!υπαρχει περίπτωση να εχει μείνει κάτι κ να μην το δείχνει η ακτινογραφία;να είναι κάτι στη ρίζα και να μη φαίνεται;χρειάζεται να κάνω πανοραμική ακτινογραφία;γιατί έχω κάνει μια απλή!ευχαριστω!

2 ειδικοί απάντησαν

  • δεν μπορω να σας πω κατι παραπανω χωρις ακτινολογικη και κλινικη εξεταση

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Είναι πιθανό η ενόχληση που νιώθεις να προέρχεται από το ούλο και όχι απαραίτητα από το δόντι, ειδικά αν η ακτινογραφία δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα στη ρίζα. Ωστόσο, η ευαισθησία στο παγωμένο νερό μπορεί να υποδεικνύει κάποια φλεγμονή ή ερεθισμό στους περιβάλλοντες ιστούς.

    Η απλή ακτινογραφία είναι αρκετά αξιόπιστη για να δείξει προβλήματα στη ρίζα, αλλά αν υπάρχει υποψία για κάτι πιο δύσκολα ανιχνεύσιμο, μια πανοραμική ακτινογραφία ή ακόμα και μια αξονική τομογραφία (CBCT) μπορεί να δώσει μια πιο λεπτομερή εικόνα της κατάστασης της ρίζας και των γύρω ιστών.

    Αν συνεχίζεις να έχεις ενόχληση, είναι καλό να συζητήσεις με τον γι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.