• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 30/06/2024

Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχω κάνει δυο απονευρώσεις και νομίζω παω για Τρίτη …τα δόντια μου είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς πέτρα και τεριδονα .δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά και μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία …φταίει ότι σφίγγω τα δόντια μου; Από βιταμίνη d και ασβέστιο είμαι πολυ καλά …σας ευχαριστω

5 ειδικοί απάντησαν

  • Οι απονευρώσεις (ή ενδοδοντικές θεραπείες) συχνά προκαλούνται από προβλήματα όπως τραυματισμοί, εκτεταμένη τερηδόνα, ή μόλυνση που επηρεάζουν το νεύρο και τους ιστούς μέσα στο δόντι. Αφού τα δόντια σου είναι σε άριστη κατάσταση, είναι πιθανό ότι άλλοι παράγοντες μπορεί να συμβάλλουν στην ανάγκη για απονευρώσεις, όπως:

    1. Βρουξισμός (σφίξιμο ή τρίξιμο των δοντιών): Το σφίξιμο των δοντιών μπορεί να προκαλέσει ρωγμές ή κατάγματα, που οδηγούν σε βλάβη του νεύρου, ακόμα και αν τα δόντια φαίνονται υγιή εξωτερικά.
    2. Τραυματισμός: Ένας παλαιότερος τραυματισμός μπορεί να έχει επηρεάσει την εσωτερική δομή των δοντιών, ακόμη και αν δεν υ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Τα δόντια σας δεν είναι σε άριστη κατάσταση και δεν το ξέρετε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Συμβαινουν αυτα,αν χρειαστηκαν απονευρωσεις τοτε θα ειχαν προβλημα τα δοντια...Παντως δεν εχει να κανει με το σφιξιμο των δοντιων...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ίσως πάσχετε από νυχτερινό βρυγμό και δημιουργούνται μικροκατάγματα στα δόντια και επηρεάζουν το νεύρο

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Προφανώς έχετε βαθιές τερηδόνες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια