• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 20/09/2024

Πόσες ημέρες μετά την απονεύρωση μπορείς να φας χωρίς πόνο; Είναι φυσιολογικό μετά από 3 ημέρες να

Πόσες ημέρες μετά το πρώτο ραντεβού για απονευρωση μπορείς να φας χωρίς ενόχληση; Είναι φυσιολογικό που μετά από 3 ημέρες δεν μπορώ να μασησω εξαιτίας του πόνου; Ούτε κάτι μαλακό όπως ψίχα ψωμιού. Για πόσες μέρες μπορείς να κάνεις θεραπεία με αντιφλεγμομωδη εάν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας? Ευχαριστώ.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρταται απο το ιστορικο του δοντιου και τους χειρησμους του γιατρου.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μπορεί να μπορείς να φας και από το πρώτο. Μπορεί και να είναι φυσιολογικός ο πόνος ανάλογα την περίπτωση. Αντιφλεγμονώδη μπορείς να πάρεις για 10 μέρες.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Είναι φυσιολογικό να νιώθεις κάποια ενόχληση ή πόνο για λίγες μέρες μετά την πρώτη συνεδρία της απονεύρωσης, καθώς ο ιστός γύρω από το δόντι μπορεί να είναι ακόμα ερεθισμένος. Ωστόσο, αν μετά από 3 ημέρες εξακολουθείς να μην μπορείς να μασήσεις ούτε μαλακά τρόφιμα όπως η ψίχα του ψωμιού λόγω πόνου, αυτό μπορεί να υποδηλώνει ότι υπάρχει ακόμα φλεγμονή ή ευαισθησία. Είναι σημαντικό να παρακολουθήσεις την εξέλιξη του πόνου και, αν συνεχίζεται ή χειροτερεύει, να επικοινωνήσεις με τον οδοντίατρό σου για να εξετάσει το δόντι και την πορεία της θεραπείας.

    ### Για την κατανάλωση τροφών μετά την απονεύρωση:
    - Συνήθως, μετά την πρώτη συνεδ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.