• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 27/06/2024

Καλησπερα! Έχει πρηστεί το ούλο μου πάνω αριστερά.. Δεν πονάει το δοντι μου υπάρχει μια ήπια ενόχληση, δεν υπάρχει πόνος στην μάσηση Το δοντι είναι ξανά σφραγισμένο..Παρατήρησα καφε κηλίδα βέβαια. Εχω κλείσει ραντεβού την Τρίτη απλά επειδή φοβάμαι αρκετά θα ήθελα αν ξερει καποιος να μου πει μήπως πρόκειται για απόνευρωση. Ευχαριστω

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να είναι πρόβλημα στα ούλα περιοδοντικό δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν χρειάζεται η όχι απονεύρωση δεν έχω εικόνα ούτε ακτινογραφίες

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η διόγκωση στο ούλο που αναφέρεις μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες, και δεν σημαίνει απαραίτητα ότι χρειάζεσαι απονεύρωση. Οι πιθανές αιτίες μπορεί να περιλαμβάνουν:

    1. Ουλίτιδα: Μπορεί να υπάρχει φλεγμονή των ούλων λόγω κακής υγιεινής του στόματος ή εναπόθεσης πλάκας.
    2. Λοίμωξη: Εάν το δόντι έχει σφραγιστεί πρόσφατα, μπορεί να υπάρχει κάποια λοίμωξη γύρω από τη ρίζα του δοντιού.
    3. Τραυματισμός: Κάποιο μικρό τραύμα ή ερεθισμός μπορεί να έχει προκαλέσει το πρήξιμο.
    4. Περιοδοντίτιδα: Μια προχωρημένη μορφή φλεγμονής των ούλων που μπορεί να προκαλεί πρήξιμο.
    5. Περιορισμένο απόστημα: Μπορεί να υπάρχει ένα μι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΥΛΙΤΙΔΑ., ΘΕΛΕΙ ΚΛΙΝΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Χρειαζεται εξεταση για να σας πει καποιος κατι τετοιο.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια