• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 10/07/2024

Μυρίζει το δόντι μου σαν πύον μετά από απονεύρωση - Τι να κάνω;

Καλησπέρα. Είμαι στην φάση της απονεύρωσης δοντιού, 1η ημέρα το καθάρισε είχε λίγη ακόμα φλεγμονή (έπαιρνα amoxil /12ωρες) σήμερα μετά από 7 ημέρες μετα το άνοιξε για να το καθαρίσει γέμιζε αίμα το δόντι οπότε το περιποιήθηκε και θα ξαναπάω να το δει μετά από 7ημερες. Μυρίζει το δόντι μου σαν πύον. Τι σημαίνει αυτό; Τι να κάνω;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Εσεις τιποτα, απευθυνθειτε στον γιατρο σας να σας ενημερωσει για την εξελιξη της θεραπειας, ο πλεον αρμοδιος καθως γνωριζει το ιστορικο του δοντιου ,δεν ειναι ολες οι απονευρωσεις ιδιες οσον αφορα το προσδοκιμο επιτυχιας τους.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Σημαίνει ότι το δόντι βγάζει πύον.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Η "μυρωδιά του πύου" οφείλεται σε αναερόβια μικρόβια που ενεργοποιούνται σε κλειστές συνθήκες. Εσείς τηρήστε μία καλή στοματική υγιεινή, αποφύγετε να χρησιμοποιείτε το συγκεκριμένο δόντι κ τα υπόλοιπα όσον αφορά την ενδοδοντικη θεραπεία του δοντιού είναι θέμα του θεράποντος ιατρού. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα. Η μυρωδιά πύου από το δόντι μπορεί να υποδηλώνει ότι υπάρχει ακόμα λοίμωξη ή φλεγμονή στον οδοντικό πολφό ή στα περιβάλλοντα ούλα. Είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε άμεσα με τον οδοντίατρό σας και να του αναφέρετε την κατάσταση. Η λοίμωξη μπορεί να χρειαστεί επιπλέον θεραπεία ή διαφορετική προσέγγιση.

    Ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες μέχρι να επικοινωνήσετε με τον οδοντίατρό σας:

    1. Συνεχίστε να παίρνετε τα αντιβιοτικά σας: Εάν σας έχει δοθεί συνταγή για αντιβιοτικά, όπως το Amoxil, συνεχίστε να τα παίρνετε όπως σας έχει υποδείξει ο οδοντίατρος.
    2. Καλή στοματική υγιεινή: Βουρτσίστε τα δόντια σας απαλά και χ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Έχετε φλεγμονή η οποία και πρέπει να αποδράμει τελειως προτού ολοκληρωθεί η θεραπεία

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Οδοντίατρος που σας παρακολουθεί Γνωρίζει ίσως χρειάζεται να μπει στο σχήμα της αντιβίωσης και ένα αντιβιοτικό για αναερόβια μικρόβια όπως είναι το Φραντζήλ χρειάζεται υπομονή σ’ αυτές περιπτώσεις και θα υποχωρήσει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.