• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 23/06/2024

Τι να κάνω για απόστημα στο ούλο της 9χρονης κόρης μου με κουνιστό δόντι;

Καλησπέρα . Η κόρη μου 9 ετών έβγαλε κατι σαν απόστημα/ εξογκωματάκι πάνω στο ούλο . Κάτω από αυτό που έβγαλε το δόντι της κουνιέται λίγο. Δεν πονάει παρά μόνο όταν το ακουμπήσει. τι πρέπει να κάνουμε;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Να επισκεφθείτε έναν παιδοδντιατρο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Να πάτε σε παιδοδοντιατρο άμεσα.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Το εξόγκωμα που περιγράφετε πάνω στο ούλο της κόρης σας, πιθανώς να είναι ένα απόστημα ή κύστη, ειδικά αν συνοδεύεται από κινητικότητα του δοντιού. Αν και δεν πονάει πολύ, είναι σημαντικό να το αξιολογήσει οδοντίατρος για να προληφθούν πιθανές επιπλοκές. Ορισμένες ενέργειες που μπορείτε να κάνετε είναι:

    1. Επικοινωνία με οδοντίατρο: Κανονίστε άμεσα μια επίσκεψη στον οδοντίατρο για ακριβή διάγνωση και θεραπεία.
    2. Στοματική υγιεινή: Βεβαιωθείτε ότι διατηρεί καλή στοματική υγιεινή, βουρτσίζοντας τα δόντια της προσεκτικά δύο φορές την ημέρα και χρησιμοποιώντας οδοντικό νήμα, αποφεύγοντας όμως την περιοχή του εξογκώματος αν πονάει.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Να βγάλει λογικά το νεογιλό

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.