• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 12/07/2024

Γιατί κάνουμε σφραγίσματα στα δόντια

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας,
    Όταν ένα δόντι εχει τερηδόνα, πρεπει να καθαριστεί και να γίνει το σφραγισμα, που ουσιαστικά αντικαθιστά τη χαμένη οδοντική ουσία.

    Μπαριανού Αριστέα

    Ενδοδοντολόγος

    Ρόδος

  • Για να κλείσουμε το κενό που μένει όταν καθαρίσουμε το διαβρωμένο τμήμα του δοντιού από την τερηδόνα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Για να σταματήσουμε την τερηδόνα που έχει δημιουργηθεί.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Όταν τα δόντια έχουν τερηδόνα με τις εμφραξεις αποκσθισταται η ακεραιότητα του δοντιου

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Επειδή πρέπει να αντιμετωπίσουμε την τερηδόνα των δοντιών. Η τερηδόνα είναι η νόσος κατά την οποία το δόντι δέχεται προσβολή μικροβίων τα οποία εισχωρούν και αποδομούν το δόντι. Το προσβεβλημένο τμήμα του δοντιού αποκαθιστάται με το υλικό του σφραγίσματος - έμφραξη.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Τα σφραγίσματα στα δόντια γίνονται για διάφορους λόγους, κυρίως για την αποκατάσταση της υγείας και της λειτουργικότητας των δοντιών. Εδώ είναι οι κύριοι λόγοι για τους οποίους γίνεται ένα σφράγισμα:

    1. Κοιλότητες (Τερηδόνα): Η πιο κοινή αιτία για σφράγισμα είναι η τερηδόνα. Όταν τα βακτήρια στο στόμα παράγουν οξέα που διαλύουν την επιφάνεια του δοντιού, δημιουργούνται κοιλότητες. Το σφράγισμα αποκαθιστά το δόντι και εμποδίζει την περαιτέρω φθορά.
    2. Φθορά δοντιών: Δόντια μπορεί να φθαρούν με την πάροδο του χρόνου λόγω διάφορων παραγόντων όπως το τρίξιμο των δοντιών (βρουξισμός), η διάβρωση από οξέα ή οι μηχανικές βλάβες. Το σφ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Γιατί έχουν τερηδόνα , δηλ έχουν χαλάσει (σαπίσει). Έτσι ο οδοντιατρος καθαρίζει το τερηδονισμένο (χαλασμένο ) κομμάτι του δοντιού και μετά κλείνει το κενό (τρύπα) που έχει δημιουργηθεί με συγκεκριμένα υλικά , εάν δεν το κάνουμε αυτό η τερηδόνα θα προχωρήσει και θα φτάσει στο νεύρο του δοντιού όποτε εκεί θα χρειαστεί απονεύρωση

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Γιατι εχουν φθορα ( τρυπα στο δοντι ).

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.