• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 31/07/2024

Γεια σας έχω κύστη σε απονευρωμενο δόντι, ο οδοντίατρος μου είπε για εξαγωγή , αλλά δεν μου έδωσε αντιβίωση , πόσο επώδυνο θα είναι όλο αυτό? Θα πονέσω ?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Η εξαγωγή ενός δοντιού με κύστη μπορεί να είναι μια επεμβατική διαδικασία, αλλά με τη σωστή προετοιμασία και φροντίδα, ο πόνος και η ενόχληση μπορούν να ελαχιστοποιηθούν. Ας δούμε μερικές βασικές πληροφορίες για να σας βοηθήσουν να καταλάβετε τι να περιμένετε:

    1. Αναισθησία: Κατά τη διάρκεια της εξαγωγής, ο οδοντίατρος θα χρησιμοποιήσει τοπική αναισθησία για να μουδιάσει την περιοχή γύρω από το δόντι, έτσι δεν θα νιώσετε πόνο κατά τη διάρκεια της διαδικασίας. Μπορεί να αισθανθείτε πίεση, αλλά όχι πόνο.
    2. Μετά την εξαγωγή: Είναι φυσιολογικό να νιώσετε πόνο και ενόχληση μόλις περάσει η επίδραση της αναισθησίας. Ο οδοντ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Δεν είναι πάντα απαραίτητη η αντιβίωση μετά από εξαγωγή. Εξαρτάται από την περίπτωση. Συνήθως με τις ενέσεις που γίνονται, δεν υπάρχει πόνος κατά την ώρα της εξαγωγής.Επίσης ενδέχεται, ανάλογα και με το δόντι, αντί για εξαγωγή να μπορεί να γίνει ακρορριζεκτομή συνήθως σε ενδοδοντιστή ή γναθοχειρούργο.

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Όχι δεν θα πονέσετε γιατί η εξαγωγή θα γίνει με αναισθησία.θα λαμβάνεται και κάποια χημειιπροφυλαξη και παυσίπονα.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον δεν υπάρχουν έντονα κλινικά συμπτώματα η κύστη μπορεί να αφαιρεθεί με την εξαγωγή του δοντιού κ να χορηγηθεί αμέσως μετά αντιβιωτική αγωγή. Με την σωστή αναισθησία δεν υπάρχει καμία ενόχληση κατά την διάρκεια της εξαγωγής. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Υπό αναισθησία θα γίνει αλλά θέλει προσοχή να καθαριστεί καλά για να αποφύγετε τυχόν υποτροπή

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλό είναι να καλυφθειτε με αντιβίωση

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.