• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 28/06/2024

Έχω κάνει απονεύρωση εδώ και 2 μήνες και το δόντι αυτές της μέρες με πεθαίνει στον πόνο ούτε το αλγκοφρεν με πιάνει ποία

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι να επισκεφθείτε έναν ενδοδοντιστή Μπορεί να υπάρχει κάποια ρίζα επιπλέον των φυσιολογικά που βρίσκουμε στα δόντια και να μην την έχει βρει οδοντίατρος να την απονεύρωση ή μπορεί να είναι υπεύθυνο κάποιο άλλο δόντι

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Πρέπει να επισκεφθείτε ξανά το γιατρό σας γιατί πιθανότατα δε πάει καλά η απονεύρωση, αν και εφόσον προέρχεται ο πόνος σας από αυτό το δόντι.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Μόλυνση.
    Επανάληψη της απονεύρωσης με μικροσκόπιο

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Ο πόνος μετά από απονεύρωση (ενδοδοντική θεραπεία) δύο μήνες αργότερα δεν είναι φυσιολογικός και μπορεί να υποδηλώνει ότι υπάρχει πρόβλημα. Μερικές πιθανές αιτίες μπορεί να είναι:

    • Λοίμωξη ή υποτροπή της φλεγμονής: Ίσως να έχει αναπτυχθεί κάποια νέα μόλυνση ή να μην έχει απομακρυνθεί πλήρως η αρχική.
    • Κάταγμα της ρίζας: Κάποιες φορές, η ρίζα του δοντιού μπορεί να σπάσει, προκαλώντας πόνο.
    • Πρόβλημα με το γέμισμα: Μπορεί να υπάρχει διαρροή ή ατελής σφράγιση του ριζικού σωλήνα.
    • Πρόβλημα με το δάγκωμα: Αν το δόντι έρθει σε λάθος επαφή με τα αντίθετα δόντια, μπορεί να προκαλεί πόνο.

    Είναι σημαντικό να επισκε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΣΤΗ . ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΕΞΑΓΩΓΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη