• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 30/06/2024

Έκανα απονεύρωση δοντιού (κυνόδοντας) και στην άκρη της ρίζας αισθάνομαι άμα πιέσω με το δάκτυλο έχω την αισθηση σαν να ειναι είναι πρησμένο,δεν με πονά όμως ούτε έχει κάποιο σπυράκι.Την απονεύρωση την είχα κάνει πριν δύο μήνες και είχε πάρει πολύ χρόνο διότι ο γιατρός το καθάρισε πολλές φορές.Οταν πιεζω το δόντι αισθάνομαι κάτι.Υπαρχει περίπτωση να είναι επικίνδυνο για την καρδιά ή οτιδήποτε άλλο .Επίσης τις τελευταίες ημέρες μασουσα από αυτή την μεριά.

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Χρειαζεται επανεξεταση αν επιμεινουν οι ενοχλησεις.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η αίσθηση πρηξίματος ή η πίεση στην περιοχή της ρίζας ενός δοντιού που έχει υποβληθεί σε απονεύρωση μπορεί να είναι αποτέλεσμα διαφόρων παραγόντων. Εφόσον δεν πονάει ούτε υπάρχει φλεγμονή ή κάποιο σπυράκι, τα πιθανά αίτια περιλαμβάνουν:

    1. Υπολειμματική Φλεγμονή: Μετά από απονεύρωση, η περιοχή γύρω από τη ρίζα του δοντιού μπορεί να είναι ακόμη σε φάση επούλωσης. Αυτό μπορεί να δημιουργεί μια αίσθηση πίεσης ή ελαφριάς ευαισθησίας.
    2. Οστική Επούλωση: Επειδή ο γιατρός καθάρισε πολλές φορές το κανάλι, μπορεί να υπάρχει μια φυσική διαδικασία αναδόμησης του οστού γύρω από τη ρίζα του δοντιού.
    3. Υπερβολική Πίεση από το Μάσημα:
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Τις πρώτες ημέρες μετά την απονεύρωση υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστεί ευαισθησία ειδικά αν χρειάστηκαν πολλές συνεδρίες για την απονεύρωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια