• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 12/08/2024

Καλησπέρα!!Πρέπει να κάνω εξαγωγή ε ος δοντιου,αλλά έχω πρόβλημα με τα φάρμακα,αλλεργική αντίδραση σε όλα,σε κάθε είδος!!! Πως θα μου γίνει αναισθησία,εννοείτε ασφαλή???

7 specialists answered

  • Αν έχετε αλλεργια ακόμα και στην τοπική αναισθησία που πραγματοποιεί ο οδοντιατρος τότε καλό θα ήταν η εξαγωγή του δοντιου να γίνει σε νοσοκομείο για την δική σας ασφάλεια

    Kaltsas Dimitrios

    Dentist

    Kallithea

  • Αν είστε αλλεργική σε όλα όπως αναφέρετε,τοτε θα πρέπει να γίνει νοσηλεία

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou

  • Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει αλλεργία σε όλες τις ουσίες. Θα πάρετε τη συμβουλή του αλλεργιολόγου σας.

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Η οδοντιατρική αναισθησία δεν κάνει ποτέ αλλεργικές ατιδράσεις. Ως προς τα αντιβιοτικά, μπορεί να έχετε αλλεργία στην πενικιλλίνη, αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάποιο ασφαλές για σας.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Κανείς δεν είναι αλλεργικός σε όλα. Αν έχετε εμφανίσει αλλεργική αντίδραση σε κάποιο αναισθητικό, θα μπορέσει ο οδοντίατρος να χρησιμοποιήσει ένα άλλο. Αν πάλι έχετε άγχος επειδή στο παρελθόν είχατε κάνει αλλεργία, μια λύση θα ήταν η εξαγωγή με παρουσία αναισθησιολόγου, ο οποίος θα είναι προετοιμασμένος για κάθε περίπτωση. Απαραίτητη προυπόθεση είναι ο κατάλληλος εξοπλισμός του ιατρείου στο οποίο θα γίνει η επέμβαση.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Oral and Maxillofacial Surgeon

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα! Εφόσον έχετε αλλεργικές αντιδράσεις σε όλα τα είδη αναισθητικών φαρμάκων, είναι κατανοητό ότι αυτό δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα για την εξαγωγή δοντιού. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η προσέγγιση για την αναισθησία μπορεί να περιλαμβάνει τα εξής:

    1. Αξιολόγηση από αλλεργιολόγο: Θα ήταν απαραίτητο να επισκεφτείτε έναν αλλεργιολόγο που θα μπορούσε να κάνει δοκιμές και να αξιολογήσει λεπτομερώς την αντίδρασή σας στα αναισθητικά φάρμακα. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου κάποιο φάρμακο μπορεί να προκαλεί ήπιες αντιδράσεις ή να μπορεί να χρησιμοποιηθεί υπό συγκεκριμένες συνθήκες.
    2. Ειδικές τεχνικές αναισθησίας: Σε κάποιες περιπτώσεις, μ
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Η αναισθησία δεν κάνει αλλεργίες.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.