• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 12/07/2024

Πονάω καθημερινά μετά την εξαγωγή φρονιμίτη, γιατί και τι να κάνω;

Καλησπέρα. Έβγαλα και τους 4 φρονιμίτες αλλά μόνο στον τελευταίο που έβγαλα πονάω καθημερινά. Έχουν περάσει 5 ημέρες και δεν σταματάει ο πόνος. Νιώθω σαν τσιμπήματα εσωτερικά. Μάλιστα τώρα νιώθω ότι με χτυπάει ο πόνος και κοντά στο αυτί. Γιατί; Το πρέπει να κάνω; Παίρνω που και που κάποιο χάπι για τους πόνους και σταματάει για λίγες ώρες.

6 specialists answered

  • Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο. Συνεχίζετε με παυσίπονα κ θα ηρεμησει

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Πρέπει να απευθυνθείτε στο θεράπων γιατρό σας. Μάλλον κάτι δεν πάει ομαλά με την επούλωση της περιοχής.

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Πρέπει να ελεγχθεί το διπλανό δόντι, του οποίου η ρίζα με την εξαγωγή του φρονιμίτη απογυμνώθηκε ξαφνικά και μπορεί να έχει αρχίσει να πονάει.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Καλησπέρα. Είναι πιθανό ότι αυτό που βιώνεις είναι μέρος της φυσιολογικής διαδικασίας ανάρρωσης μετά την εξαγωγή του φρονιμίτη, αλλά υπάρχουν μερικά πράγματα που θα πρέπει να εξετάσεις:

    1. Πόνος και φλεγμονή: Μερικές φορές ο πόνος μπορεί να οφείλεται σε φλεγμονή ή μόλυνση στην περιοχή της εξαγωγής. Αυτό μπορεί να εξηγεί τον πόνο που νιώθεις κοντά στο αυτί.
    2. Ξηρό φρεάτιο: Αν η τρύπα που δημιουργήθηκε από την εξαγωγή δεν έχει επουλωθεί σωστά, μπορεί να έχεις ξηρό φρεάτιο (dry socket), που είναι αρκετά επώδυνο.
    3. Φλεγμονή των νεύρων: Ο πόνος που επεκτείνεται κοντά στο αυτί μπορεί να είναι αποτέλεσμα φλεγμονής των νεύρων γύ
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Επισκέπτεται τον οδοντίατρο που τον βγάλατε να εξετάσει την περιοχή της εξαγωγής μήπως υπάρχει η επιπλοκή του ξηρού φατνιου

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Ειναι ακομα προσφατη η εξαγωγη, αν επιμεινει επικοινωνηστε με τον γιατρο σας.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.