• Aponeurosis
  • Submitted on 10/08/2024

Μου εκαναν απονευρωση σε ενα δοντι το οποιο ειχε 2 ριζες,ενω ο γιατρος μου εκανε μονο τη 1...ως αποτελεσμα με ενοχλουσε πολυ.. πηγα αλλου και μου ειπαν πρεπει να ανοιχτει για να κανουν και την αλλη ριζα..αυτο τωρα που θα το ανοιξουν και θα το κανουν ξανα θα εχει επιπτωση στο δοντι?πχ θα το κανει πιο αδυναμο ή πιο επιφοβο να σπασει? γενικα επιτρεπεται σε τοσο γρηγορο χρονικο διαστημα να γινει ξανα η διαδικασια ??

5 specialists answered

  • Ναι επιτρέπεται να γίνει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και μάλιστα επιβάλλεται να γίνει καθώς αν το αφήσετε θα δημιουργηθεί κύστη. Θα πρέπει να γίνει εκ νέου η θεραπεία του δοντιου ( απονευρωση). Όσον αφορά για την ερώτηση σας για το αν είναι επίφοβο να σπάσει κάθε απονευρωμενο δόντι είναι επίφοβο κατάγματος καθώς με την απονεύρωση το δόντι αφυδατώνεται ( αφαιρείται ο πολφος δηλαδη) και έτσι καλό είναι το δόντι αυτό να προστατευεται με μια θήκη

    Kaltsas Dimitrios

    Dentist

    Kallithea

  • Η επανάληψη της απονεύρωσης (ή η συμπλήρωση της διαδικασίας σε μια ρίζα που δεν είχε προηγουμένως αντιμετωπιστεί) είναι μια συχνή διαδικασία όταν μια προηγούμενη απονεύρωση δεν ολοκληρώθηκε πλήρως ή αν το δόντι συνεχίζει να προκαλεί ενόχληση λόγω υπολειπόμενης μόλυνσης ή φλεγμονής.

    Επιπτώσεις στο δόντι:

    1. Αδυναμία του δοντιού: Κάθε φορά που ένα δόντι υποβάλλεται σε απονεύρωση, υπάρχει κάποια αποδυνάμωση της δομής του, καθώς αφαιρείται μέρος του εσωτερικού ιστού. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι το δόντι θα σπάσει απαραίτητα ή θα γίνει ανίκανο να λειτουργήσει. Η σωστή αποκατάσταση, συνήθως με μια στεφάνη (θήκη), μπορεί να ενισ
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Η ενδοδοντική θεραπεία ενός δοντιού πρέπει να γίνεται σε όλες τις ρίζες για να έχει επιτυχία. Η επανάληψή της μπορεί να γίνει οποτεδήποτε, από ειδικό ώστε να είναι σίγουρα επιτυχημένη, και δεν αποδυναμώνει το δόντι.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Εάν δεν απονευρωθει σωστά το δόντι σας θα έχετε πρόβλημα

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Δεν το κάνει πιο αδύναμο. Πρέπει να το κάνετε άμεσα.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.