• Pregnancy
  • Submitted on 24/08/2024

Καλησπέρα σας έπειτα από πολλές προσπάθειες εγκυμοσύνης δίχως αποτέλεσμα λόγω σπω αποφάσισα να κάνω κάνω πρόκληση ωορρηξίας με femara..αφού έχω κάνει άπειρες εξετάσεις γυναικολογικές όλο αυτό το διάστημα και υπερήχους ήταν όλες καλές...αφού αδιαθετησα 4 Αυγούστου με την βοήθεια duphaston απόφασισα από την 3 ημέρα εμμηνορυσιας να ξεκινήσω το femara. Να σημειώσω ότι η ροή ήταν κανονικό αίμα με θρόμβους το οποίο κράτησε 2.5 μέρες! Την Τεταρτη μέρα και αφού πρόλαβα να λάβω ένα 1 femara πρωί παρατήρησα κάποιες αλλαγές στον οργανισμό μου και έκανα τυχαία τεστ ωορρηξίας το οποίο βγήκε θετικό και είχα επαφές από την ίδια ημερα κιόλας..το επόμενο πρωί πήγα για υπέρηχο αφού μου φάνηκε πολύ παράξενο όλο αυτό που μου συνέβαινε και είδαμε ότι είχε σκάσει ήδη το ωοθυλάκιο και το ενδομήτριο ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και συνέχισα για άλλες δύο μέρες επαφές...μετά από δύο εβδομάδες κρατάω στα χέρια ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης και πολύ καλή χοριακη...το ερώτημα μου είναι το εξής...έκανα λήψη του femara πολύ κοντά στην ωορρηξία και κατ'επεκταση στην σύλληψη..θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο που θα αναπτυχθεί από εδώ και πέρα ; Έχω διαβάσει διάφορα και έχω θορυβηθεί ,δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη μου... ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1 specialist answered

  • Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σας! Η λήψη του Femara κοντά στην ωορρηξία δεν φαίνεται να προκαλεί προβλήματα στο έμβρυο, σύμφωνα με τις υπάρχουσες μελέτες. Είναι φυσιολογικό να νιώθετε ανησυχία, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μην χαρείτε την εγκυμοσύνη σας. Συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας για επιπλέον καθοδήγηση και σιγουριά. Καλή συνέχεια!

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.