Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 12/09/2024

Καλησπέρα σε όλους, Πριν απο καποιους μήνες , ύστερα απο εντονη χρηση κάνναβης, ένιωσα εντονη ταχυπαλμία, η οποία συνοδευόμενη απο την εγκεφαλική "θολούρα" λόγω της κάνναβης, μου δημιουργησε κρίση πανικού. Η ολη κατάσταση τελείωσε στα επείγοντα του νοσοκομείου, όπου οι γιατροί μου χορήγησαν ηρεμιστικό. Η καρδιά μου είχε φτάσει τους 200 παλμους εκείνη την βραδιά, ωστόσο ύστερα απο πολλές εξετάσεις (ακτινογραφία θωρακα, καρδιογραφημα, υπέρυχο) οι γιατροί αποφάνθηκαν ότι είμαι καλά. Να σημειωθει οτι για μέρες, νόμιζα οτι θα πάθω κάποιο επεισόδιο, γεγονος που με κατέβαλε τόσο πολύ ψυχολογικά, έτσι ώστε αναγκάστηκα να πάω και σε ιδιωτη καρδιολόγο, ο οποίος με διαβεβαίωσε για αυτά που μου είχαν πεί στο νοσοκομείο. Πλέον, 4 μήνες μετα νιώθω μερικες φορές τον παλμό μου και αρκετες φορές μετα το φαγητο, νιώθω ενα πλάκωμα στο στήθος. Τι θα μπορούσε να ειναι αυτό? Να σημειωθει οτι το τελευταίο διαστημα έχω εντονες καουρες , θα μπορουσε αυτο το πλάκωμα, να οφείλεται σε κατι που ξεκινα απο το στομάχι?”

4 specialists answered

  • Είναι σημαντικό πριν από οτιδήποτε άλλο να ελέγξετε οποιοδήποτε σύμπτωμα ιατρικά - παθολογικά και στη συνέχεια να αναζητήσετε ψυχολογική βοήθεια εφόσον ο ιατρός καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα. Ωστόσο αν υποθέσουμε ότι τα συμπτώματα σας οφείλονται σε κάποια αγχώδη διαταραχή το πρώτο που χρειάζεται να δείτε είναι η διακοπή της χρήσης κάνναβης καθώς και μπορεί να έχει αιτιώδη σχέση με διαταραχές άγχους, ψυχώσεις κ.α. και θα σαμποτάρει την οποιαδήποτε φαρμακευτική ή μη προσπάθεια να διαχειριστείτε τις δυσκολίες σας.

    Σταυρινός Στέφανος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Petroupoli

  • Καλησπέρα σας. Αν και τα ιατρικά σας αποτελέσματα και οι εξετάσεις δείχνουν ότι η καρδιά σας είναι υγιής, η συνεχής ανησυχία και τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να σχετίζονται με το άγχος και τις επιπτώσεις της εμπειρίας σας με την κάνναβη. Η κρίση πανικού που βιώσατε μπορεί να έχει προκαλέσει έντονα συναισθηματικά αποτυπώματα, με αποτέλεσμα να επηρεάζει τη σωματική σας αντίληψη και να προκαλεί ανησυχία για την καρδιοαγγειακή σας υγεία. Η αίσθηση πλάκωμα στο στήθος που αναφέρετε, καθώς και οι καούρες, μπορεί να σχετίζεται με γαστρεντερικά προβλήματα. Συγκεκριμένα, οι καούρες και η καούρα μπορεί να προκαλούν δυσφορία στο στήθος και να συν... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Υπάρχει πιθανότητα αυτό που νιώθετε να οφείλεται σε έντονο άγχος

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλησπέρα! Από την περιγραφή που δίνεις, φαίνεται ότι η αρχική σου εμπειρία με την κρίση πανικού και την έντονη ταχυπαλμία συνδέεται πιθανώς με τη χρήση κάνναβης, κάτι που μπορεί να προκαλέσει αυξημένη καρδιακή συχνότητα και άγχος. Εφόσον όλες οι καρδιολογικές εξετάσεις βγήκαν φυσιολογικές, είναι πολύ πιθανό το πρόβλημα να σχετίζεται περισσότερο με άγχος και πανικό παρά με κάποιο οργανικό καρδιολογικό θέμα. Αν τα συμπτώματα γίνονται ανησυχητικά ή εάν αισθάνεσαι ότι επιδεινώνονται, καλό είναι να το συζητήσεις ξανά με έναν γιατρό ώστε να σε κατευθύνει καταλλήλως.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.