Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 12/08/2024

Καλησπερα πριν απο έναν μήνα βίωσα σε εξωτερικό χώρο σε μαγαζί πιο συγκεκριμένα μια άσχημη κρίση πανικού κάτι που δεν με είχε ξανά πιάσει ποτέ οπότε καταλαβαίνετε και το πως αντέδρασα.... Μετά από αυτό 2 βδομάδες ήμουν κλεισμένη στο σπίτι και την μία βδομάδα μάλιστα δεν είχα δύναμη να σηκωθώ απο το κρεβάτι είχα αστάθεια ζαλάδες και δεν ένιωθα καθόλου καλά... Και τελευταία φορά με έπιασε κρίση πανικού μέσα στο σπίτι πρίν απο 2 βδομάδες σχεδόν, έχω φτάσει σε σημείο να φοβάμαι να βγω από το σπίτι δεν μπορώ να βγω μέσα στο σπίτι το έχω δουλέψει κάπως και δε το αφήνω να με πιάσει αλλά έξω έχω να βγω 2 μήνες και νιώθω πως αν βγω έξω κάτι θα συμβεί οπότε επιλέγω να μείνω σπίτι.... Δεν έχω άλλη δύναμη και γι'αυτό θέλω να με βοηθήσετε.

6 specialists answered

  • Καλησπέρα σας. Εδώ και ένα μήνα έχετε πάθει κρίση πανικού αλλά φαίνεται ότι δεν έχετε πάει σε κάποιον ειδικό Ψυχικής Υγείας για να φροντιστείτε. Χρειάζεται να μάθετε ότι οι κρίσεις πανικού δεν είναι κάτι αστείο και συνήθως η κατάσταση χειροτερεύει αν δεν κάνετε κάτι γι' αυτό. Θα πρέπει να δείτε ψυχίατρο για να αξιολογήσει την κατάσταση σας, ώστε αν χρειαστεί να λάβετε την κατάλληλη αγωγή για να σταματήσουν τα συμπτώματα και παράλληλα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να κατανοήσετε τα αίτια που σας προκαλούν τις κρίσεις και να μπορέσετε αποτελεσματικά να τις θεραπεύσετε, αλλάζοντας τον τρόπο που διαχειρίζεστε τις σκέψεις και τα συναισθήματα... Read more

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Κατανοώ πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που περιγράφετε και πόσο επηρεάζει την καθημερινότητά σας. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι τρομακτικές και να δημιουργούν έντονη αίσθηση αδυναμίας και αβεβαιότητας. Η εμπειρία σας δείχνει ότι οι κρίσεις πανικού έχουν επηρεάσει τη διάθεση σας και την ικανότητα σας να βγαίνετε έξω, κάτι που είναι φυσικό όταν νιώθετε ότι δεν έχετε έλεγχο. Αρχικά, είναι σημαντικό να αποδεχθείτε ότι η αποφυγή είναι μια κοινή αντίδραση και ότι ο φόβος σας είναι κατανοητός. Για να προχωρήσετε, μπορείτε να δοκιμάσετε σταδιακή έκθεση σε μικρές, ασφαλείς καταστάσεις έξω από το σπίτι. Αυτό μπορεί να σας βοηθήσει να επανακτήσετε ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα,
    Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε υποστήριξη από ψυχολόγο και να αρχίσετε ψυχοθεραπεία, προκειμένου να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε αυτούς τους φόβους και να διερευνήσετε ποιες ασυνείδητες διεργασίες κρύβονται πίσω από αυτούς.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Θα ήταν καλό να αρχίσετε η ψυχοθεραπεία για να μάθετε να διαχειρίζεστε σε πρώτη φάση τις κρίσεις οι οποίες συνήθως συνοδεύονται από αποφυγή δραστηριοτήτων εκτός σπιτιού.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Piraeus

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να διερευνήσετε και να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματα σας που υπάρχουν από κάτω από τις κρίσεις πανικού.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Μιλήστε με ψυχίατρο για να μην υποφέρετε, θα σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.