Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • General topics
  • Submitted on 25/07/2024

Πρέπει να πάρω αντιβίωση για περιστεφανίτιδα φρονιμίτη και άφθες;

Δυο βδομάδες τώρα προσπαθώ να αντιμετωπίσω περιστεφανίτιδα φρονιμίτη στην κάτω γνάθο με συντηρητική θεραπεία (πλύσεις στόματος). Η φλεγμονή δεν είναι τόσο έντονη όσο στην αρχή αλλά δεν έχει υποχωρήσει. Ο οδοντίατρος μου λέει ότι εφόσον δεν πονώ πολύ, να παίρνω ντεπόν (καθώς έχω αλλεργία με τα αντιφλεγμονώδη) κι όχι αντιβίωση. Αντιβίωση να πάρω μόνο αν ο πόνος γίνει έντονος. Μια χαρά έτρωγα, μια χαρά άνοιγα το στόμα μου. Μετά από βαθύ σφράγισμα που μου έκανε προχθές στην άνω γνάθο εμφάνισα 4 μικρές άφθες, όλη η περιοχή αυτή καταπονήθηκε και την αισθάνομαι πρησμένη σε βαθμό να μην μπορώ να καταλάβω αν ο πόνος προέρχεται από την άνω γνάθο και τις 4 άφθες ή την κάτω γνάθο και την περιστεφανίτιδα. Μου είπε αν φοβάμαι τόσο πολύ να πάρω αντιβίωση για να είμαι σίγουρη... Συγγνώμη αλλά το αν πρέπει ένας ασθενής να πάρει αντιβίωση ή όχι, είναι δική του απόφαση και είναι καθαρά για λόγους σιγουριάς;

2 specialists answered

  • Η αντιβίωση δίνεται εφόσον ο θεράπων οδοντίατρος κρίνει ότι θα βοηθήσει
    Σε περίπτωση περιστεφανιτιδας που εμμένει, μόνη λύση είναι η εξαγωγή του φρονιμίτη

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Κατανοώ την ανησυχία σας και είναι σημαντικό να λαμβάνετε τις σωστές αποφάσεις για την υγεία σας. Η χρήση αντιβιοτικών πρέπει να γίνεται με προσοχή και πάντα με την καθοδήγηση ενός επαγγελματία υγείας, καθώς η αλόγιστη χρήση μπορεί να οδηγήσει σε ανθεκτικότητα στα αντιβιοτικά και άλλες επιπλοκές.

    Στην περίπτωση της περιστεφανίτιδας, η αντιβίωση συστήνεται συνήθως αν υπάρχει έντονη φλεγμονή, πόνος ή μόλυνση. Αν η φλεγμονή είναι ήπια και ο πόνος δεν είναι έντονος, ο οδοντίατρος σας μπορεί να θεωρεί ότι δεν χρειάζεται αντιβίωση σε αυτό το στάδιο και ότι η συντηρητική θεραπεία είναι αρκετή.

    Όσον αφορά τις άφθες και την καταπόνησ
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.