Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

  • Diet and nutrition
  • Submitted on 01/10/2024

Μπορεί η κατανάλωση πολύ λιγότερων θερμίδων να προκαλέσει πρήξιμο και δυσκοιλιότητα;

Καλησπέρα. Αν κάποιος τρώει λιγότερο, δηλαδή πολύ λιγότερες θερμίδες από αυτές που χρειάζεται, μπορεί αντί για απώλεια βάρους να συμβεί το αντίθετο; Εννοώ να «κολλήσει» η ζυγαριά και να νιώθει πρησμένο το σώμα, να έχει δυσκοιλιότητα, έντονη κόπωση και να έχει άσχημη ψυχολογία;

8 specialists answered

  • Καλησπέρα σας. Είναι φυσικό να ανησυχείτε για τις συνέπειες της διατροφής σας και πώς αυτές μπορεί να επηρεάζουν την ψυχολογία και τη σωματική σας κατάσταση. Όταν κάποιος καταναλώνει πολύ λιγότερες θερμίδες από τις απαιτούμενες, μπορεί να αντιμετωπίσει διάφορα συμπτώματα που δεν είναι μόνο σωματικά, αλλά και ψυχολογικά. Αρχικά, μπορεί να παρατηρήσετε ότι, αντί να χάνετε βάρος, το σώμα σας μπορεί να "κολλήσει" σε ένα συγκεκριμένο βάρος ή ακόμα και να παρουσιαστούν σημάδια αύξησης. Αυτή η αντίφαση οφείλεται σε αρκετούς παράγοντες. Όταν το σώμα υποσιτίζεται, ενεργοποιεί μηχανισμούς προσαρμογής που περιλαμβάνουν τη μείωση του μεταβολισμ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα σας. Η ζυγαριά με τις πολύ χαμηλές θερμίδες μπορεί να κολλήσει αφού πρώτα θα υπάρξει μια αξιοσημείωτη μείωση του σωματικού σας βάρους. Σε κάθε περίπτωση αν επιμείνετε χαμηλά θα ξεκολλήσει η ζυγαριά και η απώλεια θα συνεχιστεί. Δυσκοιλιότητα, κόπωση και άσχημη ψυχολογία είναι μέσα στις πιθανές παρενέργειες των πολύ χαμηλών θερμίδων.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Ναι εννοείται, οι πολύ στερητικές διατροφές που δεν προέρχονται εννοείται από έναν κλινικό διαιτολόγο είναι πολύ επιβαρυντικές αρνητικά για την υγεία, το μπλοκάρισμα του μεταβολισμού σας, την αύξηση του σωματικού σας βάρους, την εύκολη κόπωση, την τάση για υπερφαγικα επεισόδια. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις. Μόνο με μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή από έναν ειδικό θα έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας,
    Καλό θα ήταν να μη μειώνει "πολύ" τις θερμίδες που χρειάζεται κάποιος, γιατί μπορεί να έχει τα αποτελέσματα που αναφέρετε.
    Το ιδανικό θα ήταν να γίνουν κάποιες εξετάσεις αίματος για να δείτε τα επίπεδα βιταμινών- αναφέρομαι κυρίως για την έντονη κόπωση & την ψυχολογία.
    Όσον αφορά τη δυσκοιλιότητα & το πρήξιμο το ένα φέρνει το άλλο.

    Terzi Irini

    Dietitian - Nutritionist

    Kato Patisia

  • Καλησπέρα, οταν υπάρχει αρνητικό ισοζύγιο (λιγότερες θερμίδες) τοτε υπάρχει απώλεια βάρους. Η δυσκοιλιότητα κια τα πρηξίματα μπορούν να οφείλονται και σε σφάλαμα στη διατροφή, καιπρέπει να αξιολογηθούν απο διαιτολόγο

    Καρμίρη - Ρέππα Βαρβάρα

    Dietitian - Nutritionist

    Petralona

  • ΄Το οίδημα μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους, δεν έχει να κάνει με τις λιγότερες θερμίδες που λαμβάνετε.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Καλησπέρα! Ναι, όταν κάποιος τρώει πολύ λιγότερες θερμίδες από τις ανάγκες του, το σώμα μπορεί να μπει σε "κατάσταση επιβίωσης", επιβραδύνοντας τον μεταβολισμό. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε στασιμότητα βάρους, πρήξιμο, δυσκοιλιότητα, κόπωση και κακή ψυχολογία λόγω θρεπτικών ελλείψεων και ορμονικών ανισορροπιών.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα! Ναι, αυτό που περιγράφεις μπορεί να συμβεί όταν κάποιος τρώει πολύ λιγότερες θερμίδες από αυτές που χρειάζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το σώμα, όταν βρίσκεται σε πολύ χαμηλό θερμιδικό έλλειμμα, μπορεί να αντιδράσει με διάφορους τρόπους που επηρεάζουν την απώλεια βάρους και την ευεξία. Ας δούμε τι μπορεί να συμβαίνει:

    Μεταβολική προσαρμογή: Όταν καταναλώνεις πολύ λίγες θερμίδες, ο οργανισμός μπαίνει σε «κατάσταση επιβίωσης» και μειώνει τον μεταβολικό ρυθμό για να διατηρήσει ενέργεια. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε «κόλλημα» στη ζυγαριά ή ακόμα και σε μικρή αύξηση βάρους.

    Κατακράτηση υγρών: Το
    ... Read more

    Λιναρδάκη Εύα

    Dietitian - Nutritionist

    Heraklion

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.