• Depression
  • Submitted on 22/05/2024

Πώς να επιλέξω κατεύθυνση στο σχολείο με οικονομικές δυσκολίες στο σπίτι;

Χαιρετε. Ειμαι στην ηλικια που πρεπει να διαλεξω κατευθυνση για το σχολειο. Δεν μπορω να αποφασισω τι θελω, αλλα στο σπιτι μου υπαρχει ελλειψη οικονομιης ανεσης και η μητερα μου(οι γονεις μου εχουν παρει διαζυγιο και τα χρηματα που δινει ο πατερας μου ειναι λιγα) δουλευει δυο δουλειες για να τα βγαλει περα, αλλα ειμαστε πολλα αδερφια και του χρονου θα πρεπει και εγω και η μεγαλυτερη αδερφη μου να κανουμε φροντιστηρια. Η μαμα μου εχει αρχισει να επιμενει να παω τεταρτο επιπεδο κατευθυνση, κατι το οποιο δε θελω, για να χρειαστει να κανω φροντιστηριο μονο εκθεση και μαθηματικα και τα αλλα να τα κανω μονη μου. Ειμαι σιγουρη πως ετσι δεν προκειται ουτε να γραψω καλα πανελληνιες ουτε να ειμαι ευχαριστημενη στο μελλον, αλλα δε θελω να πιεσω τη μητερα μου οιονομικα. Τι πρεπει να κανω;;

6 specialists answered

  • καλησπέρα.Είναι τότε η κατάλληλη ώρα να κάνετε έναν επαγγελματικό προσανατολισμό που γίνεται με την Χρήση τεστ όπου διαφένεται η κρίση, τα ενδιαφέροντα,τί σε κινητοποιηεί,τι αξίες έχεισ ωσ άνθρωπος, ικανότητες και φυσικά τί προσωπικότητα έχει κάποιος προκειμένου να βγει μια ξεκάθαρη εικόνα. Εννοείται όλα αυτά έπειτα από συζήτηση με τον σύμβουλο ψυχολόγο λαμβάνοντασ υπόψιν και πιο προσωπικά δεδομένα.Οπότε θέλετε επικοινωνήστε άμεσα να σας βοηθήσω.

    Vraila Nausika

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Immediate results
    Designed by experts
    Certified method

    MindTime Clinic: 360° care for your mental health

    Take the free certified Depression Test (PHQ-9) and check if you have symptoms by answering 9 simple questions.

    Take the test Learn more
  • Καλημέρα,, αυτό που θα μπορουσες να κανεις είναι μα μοιραστείς με την μητέρα σου τις σκέψεις σου και μαζί να δείτε τι δυνατότητες μπορεί να υπάρξουν.

    Karavoulia Ioanna

    Psychologist - Systemic Psychotherapist

    Marousi

  • Χρειάζεστε επαγγελματικό προσανατολισμό, ρωτήστε που θσ μπορούσατε να κάνετε.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καταλαβαίνω ότι βρίσκεστε σε μια δύσκολη θέση, αλλά είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε ανοιχτά με τη μητέρα σας για τις ανησυχίες σας. Μπορείτε να συζητήσετε μαζί της τις επιλογές σας για την κατεύθυνση του σχολείου και να εξηγήσετε πώς νιώθετε σχετικά με την πρόταση που έχει προτείνει. Είναι σημαντικό να ακούσετε και τις ανησυχίες και τις ανάγκες της, αλλά ταυτόχρονα να εκφράσετε τις δικές σας απόψεις και επιθυμίες.
    Μπορείτε επίσης να εξετάσετε τις εναλλακτικές επιλογές, όπως να συζητήσετε με τη μητέρα σαςτη δυνατότητα να παρακολουθήσετε κάποιο πρόγραμμα εκπαίδευσης που να είναι πιο προσαρμοσμένο στις οικονομικές σας δυσκολίες. Επιπλέον,
    ... Read more

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας. Προσπαθήστε να πείσετε τη μητέρα σας ότι ακολουθώντας την κατεύθυνση που σας ταιριάζει θα είστε πιο πετυχημένη σε αυτό που θα κάνετε και θα μπορέσετε να κερδίσετε περισσότερα χρήματα.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Psychiko

  • Χαίρετε,
    Η ανάγκη επιλογής κατεύθυνσης στο σχολείο έρχετε συχνά με έντονο άγχος και προβληματισμό, ιδιαίτερα όταν οι οικονομικές συνθήκες και το οικογενειακό περιβάλλον δυσκολεύουν την απόφαση.
    Είναι κατανοητό ότι ανησυχείτε για τις επιδόσεις σας στις πανελλήνιες εξετάσεις και την μελλοντική σας ευτυχία, και είναι φυσικό να θέλετε να επιτύχετε τις φιλοδοξίες σας χωρίς να πιέσετε οικονομικά τη μητέρα σας.
    Η επικοινωνία και η αναζήτηση λύσεων από κοινού με τη μητέρα σας θα σας προσφέρει την ψυχολογική στήριξη που χρειάζεστε για να λάβετε την καλύτερη δυνατή απόφαση για όλους σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.