Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Depression
  • Submitted on 20/09/2024

Πίνω Brindellix για χρόνια λόγω αϋπνιών και όχι κατάθλιψης, είναι σωστό;

Καλησπέρα πίνω brindellix εδώ και ενάμιση χρόνο χωρίς να έχω κατάθλιψη.Απλ; είχα αϋπνίες και όσο περνούσε ο καιρός μου είχε γίνει εμμονή ο ύπνος και κατέληγα ξύπνια όλο το βράδυ..Η ιδιοσυγκρασία μου είναι πως είμαι νευρική και επιθετική..ο γιατρός είπε να τα πίνω για όλη μου την ζωή γιατί με βοηθούν...μου τα είχε δώσει και πριν 5 χρόνια τα ήπια για ένα χρονο και του ζήτησα να τα διακόψω,δεν συμφωνούσε αλλά με βοήθησε στην διακπο..Για 5 χρόνια ήμουν πολύ καλά αν και φοβόμουν μην ξαναγυρίσουν οι αϋπνίες...πέρυσι που πιέστηκα.λιγακι και έχοντας έννοια μην επιστρέψουν συνέχεια..και τα ξεκίνησα και έχω ήδη ενάμιση χρόνο που τα πίνω...Ο γιατρός επιμένει εφόρου ζωής..εσάς ποια είναι η άποψη σας; ..

2 specialists answered

  • Καλησπέρα,
    Η επικοινωνία με τον ιατρό σας για τους φόβους και τις ανησυχίες σας είναι απαραίτητη για την καλύτερη διαχείριση της κατάστασης σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα! Το Brintellix είναι ένα αντικαταθλιπτικό που χρησιμοποιείται και για την αντιμετώπιση του άγχους και των διαταραχών ύπνου, αλλά η μακροχρόνια χρήση του χωρίς διάγνωση κατάθλιψης μπορεί να δημιουργεί ερωτήματα. Εφόσον δεν αντιμετωπίζετε τυπικά καταθλιπτικά συμπτώματα, ίσως αξίζει να εξετάσετε εναλλακτικές προσεγγίσεις, όπως τεχνικές διαχείρισης άγχους, ψυχοθεραπεία ή άλλες μορφές θεραπείας που δεν περιλαμβάνουν φάρμακα. Η μακροχρόνια λήψη φαρμάκων είναι θέμα που χρειάζεται συζήτηση με τον γιατρό, αλλά και μια δεύτερη γνώμη θα μπορούσε να σας βοηθήσει να εξετάσετε όλες τις επιλογές. Είναι σημαντικό να νιώθετε άνετα με τη θεραπεία σας... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.