• Depression
  • Submitted on 01/07/2024

Πώς να αντιμετωπίσω τη μελαγχολία της συζύγου μου μετά τον θηλασμό;

Καλημέρα σας!Ειμαι παντρεμένος 8 χρόνια έχω και ένα παιδάκι 5χρονων και ενώ όλα κυλούσαν καλά , μόλις έκοψε η γυναίκα μου το θηλασμό 3 χρόνων το παιδί άρχισε και έκλαιγε ότι μεγαλώνει το παιδί και γενικά ήταν μελαγχολική ώσπου από αρχές του χρόνου έχει ξεκινήσει ότι δεν της αρέσει η ζωή της η δουλειά της το σπίτι ο γάμος της όλα , είναι μελαγχολική , κλαίει , δεν έχει όρεξη , δεν κοιμάται το βράδυ σηκώνεται και κλαίει , λέει ότι δεν με θέλει σεξουαλικα ,αλλά αν την πάρω αγκαλιά κοιμάται κατευθείαν, πέρα από αυτά μου λέει ότι θέλει να χωρίσουμε αλλά να μην φύγω από το σπίτι μου λέει ότι με αγαπάει αλλά δεν μπορεί να δώσει αλλά έχει κάνει τον κύκλο της η σχέση μας…δεν ξέρω τη να κάνω πως να το αντιμετωπίσω ;

4 specialists answered

  • Καλημέρα,
    Η σχέση σας, μετά από οχτώ χρόνια γάμου και με ένα παιδί πέντε ετών, φαίνεται πως έχει περάσει από σημαντικές αλλαγές ιδιαίτερα μετά τη διακοπή του θηλασμού. Αυτή η μετάβαση φαίνεται να έχει επηρεάσει συναισθηματικά τη σύζυγό σας, η οποία βιώνει έντονη μελαγχολία και δυσφορία σε διάφορους τομείς της ζωής της, ενώ έχει αρνητική στάση απέναντι στη δουλειά, το σπίτι και τον γάμο σας.
    Αυτές οι συναισθηματικές διακυμάνσεις μπορούν να επηρεάσουν βαθιά την ποιότητα ζωής, όπως και την οικειότητά σας, αφού η σύζυγός σας αναφέρει πως δεν νιώθει σεξουαλική έλξη αλλά ταυτόχρονα παραδίνεται στην αγκαλιά σας.
    Είναι σημαντικό να αναζητ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Πολλά από αυτά που αναφέρετε ακούγονται σαν καταθλιπτικά συμπτώματα, αλλά για να γίνει σωστή διάγνωση θα πρέπει να απευθυνθεί η ίδια σε ειδικό. Το σίγουρο είναι ότι περνάει δύσκολα - και εσείς μαζί.. Στηριζόμενος στο ότι και η ίδια υποφέρει θα μπορούσατε να της προτείνετε να μιλήσει με έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο - κατά προτίμηση ψυχίατρο για την περίπτωση που χρειαστεί αγωγή. Το καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολο να βλέπετε τον άνθρωπό σας να το περνάει όλο αυτό αλλά δυστυχώς το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να είστε δίπλα της, να τη στηρίζετε και να την παρακινείτε να πάρει βοήθεια από ειδικό. Θα μπορούσατε ενδεχομένως να πάτε μαζί, εάν έτ... Read more

    Ζήκα Αιμιλία

    Psychiatrist

    Glyfada

  • Η σύζυγος σας καλό θα είναι να επισκεφθεί έναν ψυχίατρο για να αντιμετωπίσει όλη αυτή τη συναισθηματική φόρτιση που έχει.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Καλησπέρα σας, Φαίνεται ότι βιώνετε μια πολύ δύσκολη καθημερινότητα η οποία απαιτεί απόλυτη προσήλωση στην ψυχική διάθεση της συζύγου σας αλλά και του παιδιού σας. Η δύναμη που δείχνετε είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη και αξιέπαινη. Αξίζει να ακούσετε και το δικό σας συναίσθημα σε όλο αυτό. Είστε κομμάτι μιας καθημερινότητας αρκετά δύσκολης στην οποία εσείς καλείστε να παίρνετε αποφάσεις για τους υπόλοιπους και να εξασφαλίζετε την ομαλή της λειτουργία. Η σύζυγος φαίνεται από τα λεγόμενα σας ότι δεν αντλεί ευχαρίστηση από τίποτα. Εσείς δεν είστε ειδικός για να εξαφανίσετε την κατάθλιψη (εφόσον αυτή διαγνωστεί). Για αρχή θα ήταν βοηθητικό να της ... Read more

    Φραγκάκη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Agia Paraskevi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.