• Dental filling
  • Submitted on 12/09/2024

Είναι φυσιολογική η εξέλιξη και τα συμπτώματα μετά από ενδοδοντική θεραπεία με αντιβίωση;

Καλησπερα.Σφραγισμένος τραπεζίτης κάτω αριστερά στη γνάθο.Αρχισε να με πονάει, πήγα στον οδοντίατρο όπου διαπίστωσε πως το δόντι είναι νεκρό και χρήζει ενδοδοντικής θεραπείας. Το άνοιξε καθάρισε τις ρίζες (3) , έβαλε φάρμακο και κλείσαμε ραντεβού την άλλη εβδομάδα. Ο πόνος όμως συνεχιζόταν και εντάθηκε. Έπαιρνα παυσίπονα και αντιφλεγμονώδη αλλά ηρεμούσε για πολύ λίγο. Μου χορηγήθηκε αντιβίωση augumentin.Την τρίτη μέρα που ηρέμησε ο πόνος πήγα στο δεύτερο ραντεβού όπου σε μια από τις ρίζες όταν έβαζε αυτές τις καρφίτσες κι έφτανε κάτω κάτω ένιωθα πονο. Μου έβαλε πάλι φάρμακα και πρόχειρο σφράγισμα με νέο ραντεβού μετά από μια εβδομάδα.Σημερα, τρεις μέρες μετά το δεύτερο ραντεβου έχω κάποιες μικρό ενοχλήσεις χωρίς να χρειαστεί να πάρω παυσίπονο και μια αίσθηση βάρους ή μουδιάσματος μπορώ να πω σε εκείνη τη πλευρά.Η αντιβίωση τελειώνει σήμερα. Είχε δημιουργηθεί φλεγμονή στο δόντι και μου χορηγήθηκε αντιβίωση; Είναι φυσιολογική η εξέλιξη της θεραπείας και τα συμπτώματα που νιώθω ( αίσθηση βάρους ή μούδιασμα);Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

5 specialists answered

  • ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ ΣΕ ΖΕΣΤΑ Η ΚΡΥΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΕΥΡΟ ΤΟ ΔΟΝΤΙ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Καλημέρα. Δεν υπάρχει τίποτα περίεργο σε αυτά που μου περιγράφετε. Ενόχληση κατά τη διάρκεια της θεραπείας είναι φυσιολογική.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Η πορεία που περιγράφεις φαίνεται να είναι σχετικά φυσιολογική, δεδομένου ότι είχες μια ενεργή φλεγμονή και η διαδικασία της απονεύρωσης μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό και μικρό πόνο. Το γεγονός ότι ένιωσες πόνο κατά τη διάρκεια της θεραπείας σε μια από τις ρίζες μπορεί να σημαίνει ότι η φλεγμονή εκεί ήταν πιο έντονη ή ότι υπήρχε ακόμα ευαισθησία. Η αίσθηση του "βάρους" ή ελαφρού μουδιάσματος που περιγράφεις μπορεί να είναι αποτέλεσμα της επούλωσης της περιοχής ή της πίεσης που ασκήθηκε κατά τη διάρκεια της διαδικασίας.

    Η αντιβίωση συνήθως χορηγείται για να ελέγξει την φλεγμονή και την πιθανή μόλυνση. Το ότι τα συμπτώματά σο
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Καλησπέρα σας. Αντιβίωση χορηγείται όταν υπάρχει μικροβιακή επιμόλυνση της ακροριζικης περιοχής εκτός του δοντιού, κ υπάρχει πιθανότητα ακρορριζικου αποστήματος, οιδηματος ή ακόμα όταν όταν αυτό προϋπάρχει της ενδοδοντικης θεραπείας. Εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η ενδοδοντικη θεραπεία του δοντιού, χωρίς να γνωρίζουμε το ύψος του μικροβιακου φορτίου του δοντιού ή την διαδικασια που έχει ακολουθηθεί για την θεραπεία του, μπορούμε να πούμε ότι είναι φυσιολογικές οι οποίες ενοχλήσεις στην περιοχή, οι οποίες όμως έχουν πτωτική πορεία κατά την πάροδο των ραντεβού κ εξαλείφονται πλήρως σε εύλογο χρονικό διάστημα μετά την ολοκλήρωση της ενδοδοντ... Read more

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλύτερα απευθυνθείτε σε ειδικό

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.