• Circumcision
  • Submitted on 17/06/2024

Πώς να αντιμετωπίσω επίμονη ερυθρότητα και φαγούρα στη βάλανο μετά από λοιμώδη μονοπυρήνωση;

Καλησπέρα. Το Δεκέμβριο του 2023 είχα περάσει λοιμώδη μονοπυρήνωση και έπαιρνα αντιβίωση με αποτέλεσμα γύρω στις αρχές του Γενάρη να παρατηρήσω πως στη βάλανο και στην ακροπροσθια υπήρχε έντονη ερυθρότητα και φαγούρα. Μίλησα έναν δερματολογο και μου είπε να πάρω Advantan και στην αρχη πραγματι η φαγούρα έφυγε εντελώς όμως η ερυθρότητα όχι. Άλλοτε ήταν εντονότερη και άλλοτε όχι. Πήγα σε δεύτερη δερματολογο και μου σύστησε τη κρέμα Dermalibour η οποία ενώ στην αρχή φάνηκε υποσχόμενη δε βοήθησε στην αντιμετώπιση του ζητήματος. Πήρα μετά την πρωτοβουλία να πάρω Travocort (με τις λίγες γνωσεις μου ως φοιτητής ιατρικής και με πολύ ψάξιμο στο Ίντερνετ) αλλά πάλι ενώ έφτασα σε πολύ καλό σημείο δεν κατάφερα να λύσω εντελώς το πρόβλημα. Πήγα σε ουρολόγο και μου είπε πως καλά έκανα κ πήρα travocort και πως να πάρω και να βάζω παράλληλα Fusindac. Το έκανα αλλά προφανώς το πρόβλημα δε λύθηκε ποτε. Γενικά από όταν ξεκίνησα να βάζω κρέμες έβαζα 2-3 φορές τη μέρα και πολλές φορές όταν καθάριζα τη περιοχή με νερό για να ξανά βάλω κρέμα παρατηρούσα ερυθρότητα ενώ πλέον βάζω μόνο Travocort και την αφήνω σχεδόν για 24ωρες. Με το τρόπο αυτό ερυθρότητα δεν υπάρχει αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν σταματήσω τη κρέμα θα γίνει ξανά κόκκινη η περιοχή. Βέβαια το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι πως από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό η βάλανος και η ακροπροσθια κολλάνε κάπως όταν τραβάω την ακροπροσθια πίσω. Η βάλανος εκτίθεται πληρως σε στύση ή σε χαλαρή κατασταση(δεν υπάρχει φίμωση) όμως δίχως κρέμες η περιοχή είναι «κολλώδης» να πω. Κάποια συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω; Γενικά έχω σκεφτει και τη περιτομή αλλά θεωρώ πως είναι η τελευταία λύση. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

3 specialists answered

  • Μάλλον περιτομή .όταν τα πράγματα θα γίνουν Δύσκολα

    Σεμίνης Γεώργιος

    Urologist - Andrologist

    Ioannina

  • Αν δεν έχετε σακχαρώδη διαβήτη μπορεί να είναι σκληροατροφικος λιχεινας
    Θα μπορούσατε να κάνετε μερική περιτομή

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Ναι η περιτομή είναι λύση ,δείτε τη σύντροφο ,προσοχή στην υγειινη της περιοχής καθαρισμό εσωρούχων πετσετων κλπ έλεγχος για σάκχαρο

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.