• Cataract surgery
  • Submitted on 29/06/2024

Πρέπει να κάνω εγχείρηση καταρράκτη με laser ή συμβατική μέθοδο;

Ακριβως ενα χρονο πριν ο οφθαλμιατρος μουπε οτι ξεκινησε καταρρακτης αλλα πρεπει να ωριμασει μουπε για να γινει εγχειρηση.Παω φετος στον γιο του διοτι αυτος απουσιαζε η πηρε συνταξη ,δεν ξερω και μουπε οτι πρεπει να κανω το φθινοπωρο εγχειρηση διοτι στο ενα ματι βλεπω 50% και στο αλλο 75%!Μου εκανε μια πληρη εξεταση και μουπε οτι δεν εχω αλλο θεμα με τα μάτια μου περα απ αυτο!Μουπε να τα κανω με laser και δεν μουπε για αλλη μέθοδο!Πηρα καποιον αλλο οφθαλμιατρο τηλ.και μουπε οτι το ιδιο ειναι η εγχειρηση με την συμβατική μεθοδο!Εσεις τι μου προτεινετε;

7 specialists answered

  • Την επέμβαση του καταρράκτη που θα διορθωθούν όλες οι αμμετρωπιες

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Να κάνετε εγχείρηση καταρράκτη το φθινόπωρο.
    Τώρα γίνεται η εγχείρηση πριν ωριμάσει ο καταρράκτης τελείως.
    Η εγχείρηση γίνεται με laser και φακοθρυψια.
    Έχει καλά αποτελέσματα η επέμβαση.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko

  • Η επέμβαση καταρράκτη γίνεται με υπέρηχο. Αυτή είναι η πιο διαδεδομένη και επιτυχημένη μέθοδος. Το λέιζερ δε χρησιμοποιείται στην επέμβαση καταρράκτη .
    Η επέμβαση καταρράκτη στην εποχή μας γίνεται και όταν ο καταρράκτης δεν είναι πολύ προχωρημένος λόγω της μεγάλης τις επιτυχίας

    Μπαραμπούτη Φωτεινή

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Cholargos

  • Γεια σας. Αν η όραση σας είναι ελαττωμένη σε αυτό το βαθμό και αυτό οφείλεται αποκλειστικά στην παρουσία καταρράκτη όπως περιγράφετε τότε όντως η επέμβαση καταρράκτη θα βελτιώσει την όρασή σας. Το ποσοστό επιτυχίας της επέμβασης καταρράκτη εξαρτάται από το εκάστοτε περιστατικό αλλά είναι περίπου 95%-98% αναφορικά με την επίτευξη του στόχου που είναι βελτίωση της όρασης. Έρευνες έχουν δείξει πως δεν υπερτερεί η επέμβαση καταρράκτη με laser τύπου femto (FLACS - Femto Laser Assisted Cataract Surgery) σε σχέση με τη συμβατική μέθοδο. Μπορεί να υπερτερεί σε κάποια πολύ ειδικές διεγχειρητικές παραμέτρους (όπως λιγότερη ενέργεια για τη φακοθρυψία ή ... Read more

    Siempis Thomas

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Η επέμβαση καταρακτη γίνεται με υπερήχους , πολλοί ασθενής πιστεύουν ότι γίνετε με laser .

    Katsourakis Georgios

    Ophthalmologist

    Marousi

  • Να κανετε την επεμβαση.Παντου γινεται με υπερηχο που ο κοσμος το λεει λειζερ.Καποια σταδια της επεμβασης μπορουν βα γινουν με λειζερ αλλα δεν προσθετει κατι στο τελικο αποτελεσμα.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Η επέμβαση για καταρράκτη γίνεται με εξελιγμένη μικροχειρουργική τεχνική την οποία οι ασθενείς έχουν ονομάσει laser. Στην ουσία είναι μία κανονική επέμβαση.

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.