• Αυτισμός
  • Submitted on 29/06/2024

Γιατί ο 7χρονος γιος μου κάνει σπαστικές κινήσεις μετά το κλείσιμο των σχολείων;

Ξαφνικά, ο γιος μου, ετών 7,εδω και 15 μέρες, μετά το κλείσιμο των σχολείων, κάνει διάφορες σπαστικές κινήσεις, είτε με τα χέρια του, είτε με το κεφάλι. Η ένταση, κάποιες φορές, είναι τόσο μεγάλη που δεν μπορεί να πιάσει πράγματα με τα χέρια του!!! Η γνωστική του ικανότητα, η αντίληψη του και το λεξιλόγιο του, είναι εξαιρετικά. Γιατί συμβαίνει αυτό; τι είναι; που πρέπει να απευθυνθώ;

10 specialists answered

  • Χαιρεται! Αν δεν έχει παρακολουθήσει συνεδρίες κατά το παρελθόν καλό θα ήταν να κλείσετε κάποιο ραντεβού σε κάποιον παιδίατρο-αναπτυξιολόγο ή παιδοψυχίατρο για να σας δώσει τις καλύτερες κατευθύνσεις. Σας ευχαριστώ!

    Menegis Dimitrios

    Speech therapist

    Aigaleo

  • Οι κινήσεις που παρουσιάζει ο γιος σας μπορεί να είναι μια σωματική εκδήλωση του άγχους ή του στρες. Τα παιδιά, ιδιαίτερα σε νεαρή ηλικία, δεν έχουν πάντα την ικανότητα να εκφράσουν λεκτικά τα συναισθήματά τους και τις ανησυχίες τους. Ως αποτέλεσμα, το άγχος ή το στρες μπορεί να εκδηλωθεί μέσα από το σώμα, με τη μορφή επαναλαμβανόμενων κινήσεων, τικ ή άλλων ψυχοσωματικών συμπτωμάτων.

    Πώς το στρες μπορεί να προκαλέσει τα συμπτώματα που περιγράφετε:

    1. Φυσιολογική Αντίδραση στο Στρες: Όταν ένα παιδί βρίσκεται υπό πίεση ή άγχος, το σώμα του μπορεί να αντιδράσει παράγοντας αυξημένες ποσότητες ορμονών όπως η αδρεναλίνη και η κο
    ... Read more

    Χουρδάκη Γιάννα

    Child psychologist

    Heraklion

  • Οι σπαστικές κινήσεις που παρατηρείτε στον γιο σας μπορεί να οφείλονται σε διάφορες αιτίες. Μπορεί να πρόκειται για τικς, τα οποία είναι ακούσιες, επαναλαμβανόμενες κινήσεις ή ήχοι που συχνά εμφανίζονται στην παιδική ηλικία, ιδιαίτερα σε περιόδους άγχους, στρες ή αλλαγών στη ρουτίνα (όπως το κλείσιμο των σχολείων). Τα τικς είναι συνήθως αβλαβή και πολλές φορές παροδικά, αλλά μπορεί να είναι ανησυχητικά για τους γονείς.

    Ωστόσο, δεδομένου ότι οι κινήσεις είναι τόσο έντονες ώστε να επηρεάζουν την ικανότητά του να πιάνει πράγματα, είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία υγείας για να αξιολογήσει την κατάσταση. Καλό θα ήταν ν
    ... Read more

  • Θα χρειαστεί να απευθυνθείτε άμεσα σε παιδοψυχίατρο, ώστε να προβεί σε διαγνωστική εκτίμηση και να δώσει θεραπευτικές κατευθύνσεις. Όσο πιο έγκαιρη και ψύχραιμη η παρέμβαση τόσο πιο θετική η εξέλιξη. Σας ευχομαι τα καλύτερα.

    Λάνταβου Έφη - Οικοπαιδεία,

    Κοινωνική Λειτουργός, Ειδική Παιδαγωγός και Ειδικός Θεραπευτικού Παιχνιδιού

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας! Αρχικά απευθυνθείτε στον/στην παιδίατρό σας και σε δεύτερη φάση μπορείτε να μιλήσετε με παιδίατρο αναπτυξιολογο ή παιδοψυχίατρο.

    Λόγο Sense - Σταθοπούλου Μαρίνα

    Λογοθεραπεύτρια

    Nea Erythraia

  • Καλησπέρα. Θα μπορούσατε να το δείτε με έναν νευρολόγο ώστε να αποκλείσετε ότι συμβαίνει κάτι και στην συνέχεια πιθανά με έναν ψυχολόγο μήπως είναι η ένταση από όλη την χρονιά. Παρατηρείστε πότε είναι πιο έντονο.

    Πουλιάση Mένια

    Occupational Therapist

    Patras

  • Καλησπέρα. Αυτό που περιγράφεται θα μπορούσε να αποδοθεί είτε σε οργανικούς είτε σε ψυχολογικούς παράγοντες. Αρχικά, εξετάζουμε τον παθολογικό παράγοντα και αν αποκλειστούν τα παθολογικά αίτια, εξετάζουμε το φαινόμενο απο ψυχογενή σκοπιά. Προτείνουμε λοιπόν, να επισκευτείτε πρώτα τον παιδίατρό σας ή έναν παιδονευρολόγο για εκτίμηση. Εκείνοι θα σας κατευθύνουν ως προς την αιτία του φαινομένου. Αν δεν εντοπιστούν παθολογικά αίτια, μπορείτε να επισκευτείτε έναν παιδοψυχίατρο για εκτίμηση του φαινομένου απο ψυχική σκοπιά.

    Στη διάθεσή σας,
    Εξέλιξη Λόγου

  • Γεια σας. Σύμφωνα με τις παρατηρήσεις σας, οι σκέψεις που μου αναδύεται είναι οτι εφοσον δεν επηρεαζονται οι γνωστικές - γλωσσικες δεξιότητες , όπως αναφέρατε , δεν είναι μια επίκτητη βλάβη του κεντρικου νευρικου συστήματος όπως σε κάποιο επίκτητο παροδικο εγκεφαλικό .Έχει μια απότομη έναρξη , ειπατε οτι ξεκινησε μετα το κλεισιμο του σχολείου, οποτε σκεφτομαι τη πιθανότητα να είναι τικ, ακουσιες σπασμωδικές κινήσεις, δυστονία. Θα πρότεινα να επισκεφτείτε έναν παιδονευρολογο ωστε να διαφοροδιαγνωσει επαρκως και με ασφαλεια την κατασταση καθώς και τη λήψη ιστορικου για παλιοτερη εμφανιση αυτου του συμπτωματος . Ελπιζω να εγινα κατανοητή. Καλη σ... Read more

  • Καλησπέρα σας. Από αυτό δεν περιγράφεται προφανώς κάτι στρεσάρει το παιδί και το εχει σωματοποιησει! Καλό θα ήταν να απευθυνθείταε σε κάποιον ψυχολόγο για να σας κατευθύνει.

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Speech therapist

    Pagrati

  • Πρώτα από όλα βιντεοσκοπήστε με το κινητό τις κινήσεις που κάνει το παιδί και συνεννοηθείτε να δει το παιδί, ο παιδίατρος που το παρακολουθεί...

    Ντούσιας Δημήτριος

    Speech therapist

    Nea Ionia

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.