• Acne Treatment
  • Submitted on 11/10/2024

Θεραπεία ακμής με acnotren: διατροφικές αλλαγές για βέλτιστα αποτελέσματα

Επίσης ήθελα να ρωτήσω για θεραπεια ακμής με acnotren τι πρέπει να βγάλω εντελώς από την διατροφή μου

4 specialists answered

  • Οι τροφές που θα πρέπει να αποφεύγετε είναι αυτές με υψηλό γλυκαιμικο δείκτη, η ζάχαρη , το αγελαδινό γάλα, η σοκολάτα, το junk food, και φαγητά με πολλά κακής ποιότητας λιπαρά. Είναι σημαντικό να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις και θα έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Κατά τη διάρκεια της θεραπείας ακμής με Acnotren (ισοτρετινοΐνη), είναι σημαντικό να προσέχεις τη διατροφή σου, καθώς αυτό το φάρμακο μπορεί να έχει συγκεκριμένες αλληλεπιδράσεις και παρενέργειες. Ορισμένα τρόφιμα και ουσίες μπορούν να επηρεάσουν την αποτελεσματικότητα της θεραπείας ή να επιδεινώσουν τις παρενέργειες. Ακολουθούν ορισμένα διατροφικά στοιχεία που καλό θα ήταν να περιορίσεις ή να αποφύγεις εντελώς:
    1. Τροφές πλούσιες σε βιταμίνη Α

    Το Acnotren είναι μορφή βιταμίνης Α, και η υπερβολική ποσότητα μπορεί να οδηγήσει σε τοξικότητα (υπερβιταμίνωση Α). Πρέπει να αποφεύγεις τρόφιμα πλούσια σε βιταμίνη Α, όπως:

    Συκώ
    ... Read more

    Λιναρδάκη Εύα

    Dietitian - Nutritionist

    Heraklion

  • Δεν υπάρχει κάτι που επιβάλλεται να βγάλετε. Απλά ακολουθείστε μεσογειακή διατροφή και περιορίστε επεξεργασμένα τρόφιμα. Αυτά σαν γενικές οδηγίες όχι σε σχέση με το φάρμακο όμως.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Κατά τη διάρκεια θεραπείας ακμής με Acnotren (ισοτρετινοΐνη), η διατροφή σου μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στη διαχείριση των παρενεργειών και την ενίσχυση της αποτελεσματικότητας της θεραπείας. Εδώ είναι μερικές διατροφικές οδηγίες που μπορείς να ακολουθήσεις:

    1. Αποφυγή Τροφών Πλούσιων σε Βιταμίνη Α
    Το Acnotren είναι παράγωγο της βιταμίνης Α, οπότε καλό είναι να αποφύγεις τα τρόφιμα που είναι πλούσια σε αυτήν για να μην επιβαρύνεις τον οργανισμό. Περιόρισε:

    Συκώτι και προϊόντα με συκώτι
    Συσκευασμένα τρόφιμα με προσθήκη βιταμίνης Α (π.χ., ορισμένα εμπλουτισμένα δημητριακά)
    Συμπληρώματα διατροφής με βιταμίνη Α<
    ... Read more

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.