• doctoranytime
  • Ask our specialists
  • Gall
  • Ποια πάθηση προκαλεί ξηρότητα στον λαιμό και πικρή γεύση σε διαφραγματοκήλη και πέτρες στη χολή;

  • Gall
  • Submitted on 11/06/2024

Ποια πάθηση προκαλεί ξηρότητα στον λαιμό και πικρή γεύση σε διαφραγματοκήλη και πέτρες στη χολή;

Η μητέρα μου έχει διαφραγματοκηλη 3εκ και πέτρες στην χολή.Εχει λάβει διάφορες θεραπείες και έχει κάνει όλες τις εξετάσεις.Προσεχει παρά πολύ,κάνει συχνά και μικρά γεύματα , δεν τρώει από τις 6 το βράδυ και μετά, κοιμάται με δύο μαξιλάρια κτλ.Νιωθει μόνιμα μια ξηρότητα στον λαιμό, ενίοτε έχει πολύ πικρή γεύση.Για τα συμπτώματα αυτά ποια πάθηση μπορεί να ευθύνεται η και οι δύο; Πρέπει να κάνει και τις δύο επεμβάσεις η να κάνει πρώτα την χολή και αν δεν ηρεμήσει, βλέπουμε; Ευχαριστώ

6 specialists answered

  • Οι επεμβάσεις μπορούν να πραγματοποιηθούν και σε ένα χειρουργείο.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    General surgeon

    Kozani

  • Κατ'αρχήν αν χρειάζεται μπορεί να κάνει και τις δύο επεμβάσεις ταυτόχρονα, αλλά αν πρέπει να τις βάλουμε σε μια σειρά σίγουρα η χολοκυστεκτομή προηγείται ενώ οι διαφραγματοκήλες δεν είναι πάντα απαραίτητο να χειρουργούνται. Σε ότι αφορά τα συμπτώματα που περιγράφετε μάλλον δεν οφείλονται σε καμιά από τις δύο καταστάσεις.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Gastroenterologist

    Marousi

  • Μπορει να γινουν συγχρονως και οι δυο επεμβασεις

  • Να κάνει πρώτα χολοκυστεκτομή.Μετά θα αποφασίσει ο γαστρεντερολόγος

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi

  • Η διαφραγματοκήλη βοηθά την παλινδρόμηση. Εάν το περιεχόμενο που παλινδρομεί είναι όξινο ή χολώδες θα μπορούσε να προσδιοριστεί μέσω της ανταπόκρισης ή όχι στη φαρμακευτική αγωγή. Κρατήστε υπόψη ότι η χολοκυστεκτομή είναι πλέον μια επέμβαση ρουτίνας καθώς γίνονται κυριολεκτικά χιλιάδες τέτοιες επεμβάσεις κάθε χρόνο. Αυτό δεν ισχύει για τη χειρουργική διόρθωση της διαφραγματοκήλης που είναι ένα πιο απαιτητικό χειρουργείο. Η ανάγκη για το καθένα καθορίζεται και από παράγοντες όπως η ηλικία και τυχόν συνοδά προβλήματα υγείας.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Gastroenterologist

    Neo Irakleio

  • Ο χειρουργός σας και ο γαστρεντερολόγος σας που γνωρίζουν το ΙΣΤΟΡΙΚΟ της μαμάς σας (συνυπάρχουσες ασθένειες, φάρμακα, κλινική κατάσταση κτλ) θα σας κατευθύνουν σωστά, εφόσον έλθετε σε επαφή μαζί τους.
    Χολοκυστεκτομή μπορεί να γίνει ευκολότερα.
    Η απόφαση θολοπλαστικής (για την παλινδρόμηση) - που είναι αρκετά επεμβατική πράξη με πιθανές επιπλοκές - θα ληφθεί μόνον μετά από εμπεριστατωμένο έλεγχο (του γαστρεντερολόγου σας και του χειρουργού σας) κι εφόσον τα συμπτώματά της είναι τόσο έντονα και συνεχή που της ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ την καθημερινότητα, δεν μπορεί να κοιμηθεί, δεν μπορεί να βγει βόλτα κτλ...
    Μιλήστε με τους γιατρούς σας!
    ... Read more

    Ζώγας Νικόλαος

    Gastroenterologist

    Kallithea

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.