• STD
  • Submitted on 18/01/2023

Καλησπέρα...εδώ και 2 χρόνια στην ουρήθρα στην άκρη του πέους έχει ένα κιτρινοπο χρώμα και έχει γίνει ευαίσθητη η περιοχή σε μερικές περιπτώσεις χωρίς να έχω το παραμικρό άλλο σύμπτωμα και οι εξετάσεις όλες είναι μια χαρά από ουρολογικες..(στο παρελθόν είχα ψιλοτραυματισμους μικρούς στο σεξ)..μία φαρμακοποιός που είχε αναφέρει μήπως είναι τριχομοναδες..μήπως ξέρετε τι μπορεί να είναι...? ευχαριστώ

12 specialists answered

  • Εφ' όσον υπάρχει τόσο μεγάλο διάστημα δεν μπορεί να είναι κάποια λοιμωγόνος πάθηση , μάλλον πρόκειται για κάποια χρόνια αλλαγή του επιθηλίου ( της επιφάνειας ) της βαλάνου. ϊσως θα ήταν πιο σωστό να σας δει Δερματολόγος

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Δεν είναι δυνατη η διαγνωση χωρίς εξέταση, οπότε καλό είναι να επισκεφθείτε ουρολόγο.

    Nikolaidou Marilia

    Gynecologist - Obstetrician

    Piraeus

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Θα χρειαστεί μια εξέταση από ειδικό ουρολογο για να διευκρινιστεί περί τίνος προκειται. Μπορεί να είναι χρόνια φλεγμονή, κάποιος παθογονος μικροοργανισμος αλλά και κάποια δερματοπαθεια που χρειάζεται συγκεκριμένη θεραπεία

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Urologist - Andrologist

    Heraklion

  • Καλημέρα σας καλό θα ήταν να επισκεφθείτε τον ουρολόγο του κέντρου μας στο mother and woman clinic όπου ίσως χρειαστεί να γίνει μία καλλιέργεια και να σας εξετάσει

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Καλησπέρα...δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος από το ιστορικό και μόνον αλλά θα μπορούσε ίσως να είναι σύμπτωμα αυτοάνοσου νοσήματος όπως ο σκληροατροφικός λειχήνας ή η ψωρίαση, που δείχνουν μια τάση επιμονής....

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Πρέπει να επισκεφθείτε ουρολόγο και να κάνετε καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, ίσως και προστατικού εκκρίματος.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Εκτός από τις εργαστηριακές εξετασεις είναι απαραίτητη και η κλινική εξέταση από Δερματολόγο-Αφροδισιολογο

    Papoutsaki Vana

    Dermatologist - Venereologist

    Patras

  • Πάρτε την γνώμη και ενός δερματολόγου προτού προχωρήσετε σε οποιαδήποτε ενέργεια.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Δυστυχώς τα νοσήματα της ουρήθρας και του πέους διαγιγνώσκονται με την κλινική εξέταση και όχι απο μακριά γιατί υπάρχουν άπειρες υποθέσεις που μπορεί να κάνει κάποιος

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε άμεσα έναν ουρολόγο για να εξετάσει την περιοχή και να συστήσει άμεσα εξετασεις ή θεραπεία.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Γεια σας, αν ο ουρολόγος δεν βρήκε κάτι μπορείτε να συμβουλευτείτε και έναν δερματολόγο.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia