• Urinary tract infection
  • Submitted on 22/10/2023

καλησπέρα, εχω ενα θέμα το οποίο έχει ξεκινήσει απο την εποχή του covid… στην αρχή δεν εδωσα πολυ σημασία.. καραντίνα είχαμε.. πιναμε κι ενα δυο ποτάκια καθε βραδυ, τρώγαμε και λιγο παραπάνω… λεω απο αυτο ειναι και απο τη καθιστική ζωη… κάπως ερχόταν κι έφευγε κατα διαστηματα.. το τελευταίο χρόνο ομως το εχω ‘παντρευτεί’ κι οχι μονο εχει γινει μερος της καθημερινότητας μου αλλα ειναι και ολη μερα στο μυαλο και στο σωμα μου σε σημείο να μου εχει υποβαθμίσει τη ζωη σε σημαντικό βαθμό..τα βασικα συμπτώματα ειναι η συχνοουρια.. η οποια πολλες φορες αγγιζει και τη συχνότητα ανα μισαωρο αλλα ακομα και κάποιες αλλες φορες που καπως ‘ηρεμει’ υπαρχει μια μονιμη ενοχληση στην περιοχη.. αλλες φορες ειναι σαν κάψιμο, άλλες φορες σαν γαργαλητο, κι αλλες φορες σαν πιεση. Οι προσωπικες μου παρατηρησεις ειναι οτι οταν πινω καφε ή αναψυκτικό ή καπνίσω αμεσως μετα δημιουργειται επιτακτικη ανάγκη να παω… τα ζεστά μπάνια καπως ηρεμουν τη κατάσταση για καμμια ωρα ενω μετα το σεξ η κατασταση χειροτερευει και για 3-4 μερες ολη η περιοχη εκει μαζι με το στομαχι εχει μια αλλοπροσαλλη αισθηση δυσφοριας που δε μπορω να εξηγησω… Φυσικα και προσπάθησα να βρω λυση.. αλλαξα δυο ουρολογους εκανα εξετασεις ουρων, καλλιεργειες ουρων, μια αλλη για καρκινικους δεικτες που για τρεις συνεχομενες μερες πηγαινε δειγμα πρωινων ουρων,βιοψια προστατη, ανα και κατω κοιλιας… ολα τα βρηκαν τελεια και οι δυο και πραγματι ηταν πεντακαθαρες.. ο πρωτος λοιπον μου ειπε οτι ηταν στο μυαλο μου απο αγχος και ψυχολογικους παραγοντες και να πεοσπαθησω να κρατιεμαι… και ο δευτερος οτι ηταν υπερδραατηρια κυστη… μου δωσε κάποια χαπάκια.. καμμια διαφορά… καπως εγκατελειψα μετα.. δοκιμασα κατι που διαφημιζε και η τηλεοραση φυτικα χαπακια ας μη πω ονομα.. τιποτα… ο δευτερος μου ειπε για μια εξεταση κυστεοσκοπηση οπου επρεπε να βαλει μια καμερα μεσα στην ουρηθρα.. αναστωτηθηκα και μονο στην ιδεα… θα παω και σε αλλον ουρολογο αν και εχω αρχισει να πιστευω οτι κανεις δε μπορει να με βοηθησει.. παει καπου το μυαλό σας;

3 specialists answered

  • Γιατί ακόμη δεν έχετε κάνει κυστεοσκοπηση?

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Θα πρέπει να κάνετε καλλιέργεια σπέρματος και ουρομετρηση

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ που ακούω πόσο πολύ έχουν επηρεάσει την ποιότητα ζωης σας αυτα τα συμπτώματα. Αυτό που περιγραφεται θα μπορούσε να είναι διαμεση κυστίτιδα. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou