Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 02/08/2024

Καλησπέρα σας θέλω να ρωτήσω για της κρίσεις πανικού και το αχνός έχω πάει σε ψυχολόγο και τώρα πρέπει να πάω σε ψυχίατρο πήγα στο νοσοκομείο και μου έδωσε ζαναχ δεν το πήρα τι μπορώ να πάρω σαν αγωγή δεν θέλω να πιω τέτοια χάπια υπάρχει κάτι πιο απλό και όχι τόσο δυνατά χάπια..

8 specialists answered

  • Αναζητηστε εναν ψυχιατρο που θα εμπιστευτειτε και ακολουθηστε την αγωγη που θα σας δωσει. Παραλληλα ξεκινηστε ψυχοθεραπεια, μια διαδικασια που απαιτει χρονο και συνεργασια με το γιατρο μας.

    Μουστάκα Άννα

    Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Ίσως το πιο ουσιαστικό "χάπι" να είναι η ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε, να κατανοήσετε, ν' αποδεκτείτε και να διαχειριστείτε την πηγή των κρίσεων. Σε καταστάσεις πίεσης όμως η αγωγή που προτείνουν οι ψυχίατροι μπορούν να μειώσουν την ένταση των συμπτωμάτων και να σας βοηθήσουν να δείτε την κατάσταση πιο καθαρά. Εμπιστευτείτε ειδικούς που να νιώθετε οτι σας ταιριάζουν ώστε να συνεργαστείτε μαζί τους για το μακροπρόθεσμο καλό κι όχι απλά την εξάλειψη των συμπτωμάτων.

    Konstantinou Chariklia

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Cholargos

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας ενημερώσει για όλες τις θεραπευτικές δυνατότητες που υπάρχουν σύμφωνα με το ιστορικό σας.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Αν κρίνεται απαραίτητο να πάρετε αγωγή, συμπληρωματικά με τις συνεδρίες με Ψυχολόγο, καλό είναι να ξεκινήσετε ότι σας έχει συμβουλέψει Ψυχίατρος και να εμπιστευτείτε τη διαδικασία.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Καλησπέρα! Κατανοώ την ανησυχία σου σχετικά με τη χρήση των Xanax (αλπραζολάμης) και την επιθυμία σου για πιο ήπιες λύσεις. Εδώ είναι μερικές εναλλακτικές που μπορείς να συζητήσεις με τον ψυχίατρό σου: SSRIs (εκλεκτικοί αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης), SNRIs (αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης-νορεπινεφρίνης) όπως η βενλαφαξίνη (Effexor) ή η ντουλοξετίνη (Cymbalta), Βουσπιρόνη (Buspar): Ένα αγχολυτικό που δεν προκαλεί εξάρτηση και χρησιμοποιείται συχνά για την αντιμετώπιση του άγχους.Είναι σημαντικό να συζητήσεις με τον ψυχίατρό σου για τις ανησυχίες σου και να εξετάσετε από κοινού τις διαθέσιμες επιλογές. Ο ψυχίατρος μπορεί να προτ... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Γεια σας, για όλα αυτά χρειάζεται χώρος, χρόνος εσωτερικός και σταδιακή αποδοχή των όσων σας συμβαίνουν εσωτερικά. Η ομοιοπαθητική από έναν καλό αρμόδιο ιατρό-ομοιοπαθητικό σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία, μπορεί να βοηθήσουν αρκετά. Ως προς το δεύτερο κομμάτι στη διάθεσή σας. Η ψυχοθεραπεία σε λίγο καιρό θα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας και αναγκαίο. Όπως διαπιστώνεται κοινωνικά τα πράγματα με την παλιά μέθοδο έχουν αποτύχει πλήρως. Ας δοθεί χώρος στο νέο. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω την ανησυχία σας για τη λήψη φαρμάκων και την επιθυμία σας να βρείτε μια λύση που να μην περιλαμβάνει ισχυρά φάρμακα. Υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές που μπορείτε να εξετάσετε για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού και του άγχους. Αρχικά, είναι σημαντικό να συζητήσετε με τον ψυχίατρο τις ανησυχίες σας για τα φάρμακα, ώστε να βρείτε την κατάλληλη θεραπεία για εσάς. Υπάρχουν αντικαταθλιπτικά φάρμακα που χρησιμοποιούνται για τη μακροχρόνια διαχείριση του άγχους και των κρίσεων πανικού. Αυτά τα φάρμακα μπορεί να χρειαστούν μερικές εβδομάδες για να αποδώσουν πλήρως, αλλά συνήθως έχουν λιγότερους κινδύνους εθισμού και συν... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα,
    Οι κρίσεις πανικού αποτελούν μία ψυχολογική κατάσταση που μπορεί να επηρεάσει δραματικά την καθημερινή ζωή και τη λειτουργικότητα ενός ατόμου.
    Ο ρόλος ενός ψυχολόγου στη θεραπεία των κρίσεων πανικού είναι καθοριστικός, καθώς η θεραπεία που προσφέρει θα βοηθήσει στην διαχείριση των συμπτωμάτων.
    Σε πολλές περιπτώσεις, η επίσκεψη σε ψυχίατρο θα βοηθήσει για την εκτίμηση και την πιθανή χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής.
    Θα σας συμβούλευα, σε συνεννόηση με τον ψυχίατρο σας να σας χορηγήσει κάποιο σκεύασμα όχι τόσο δυνατό όπως το ζάναξ αλλά να μπορεί να βελτιώσει την ψυχική σας κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.