• Depression
  • Submitted on 25/06/2024

Καλησπέρα σας, νομίζω πως πάσχω από κατάθλιψη… προσπαθώ να μην το δείχνω αλλά βαθιά μέσα μου το γνωρίζω. Πως γίνεται να σταματήσει αυτό που νιώθω ; Είμαι συνέχεια μέσα στο άγχος και την καταπίεση . Βλέπω άλλους ανθρώπους που κυλάει η μέρα τους φυσιολογικά και αρχίζω και αναρωτιέμαι εμένα Γιατι όχι ;

7 specialists answered

  • Καλησπέρα σας! Νιώθετε μεγάλη πίεση από όσα αισθάνεστε και σκέφτεστε, αλλά για κάποιο λόγο δυσκολεύεστε να τα εκφράσετε και έτσι συσσωρεύονται μέσα σας. Αυτό θα σταματήσει όταν αποφασίσετε ότι πρέπει να αρχίσετε σιγά-σιγά να ανοίγεστε και να εκφράζετε τον εαυτό σας. Από την άλλη, πρέπει να σας πω ότι όλοι μ' έναν τρόπο, λόγω των σύγχρονων συνθηκών ζωής ζούμε με άγχος και καταπίεση. Δηλαδή το "κυλάει η μέρα τους φυσιολογικά" σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Πολύ συχνά οι άνθρωποι, όπως κι εσείς, κρύβουν αυτό που πραγματικά νιώθουν και φορούν μια μάσκα ευτυχίας και χαράς. Παρόλ' αυτά, εάν νιώθετε ότι όλο αυτό είναι πλέον αβάσταχτο για... Read more

    Βέττα Μαριέτα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Pallini

  • Πολλές φορές στην ζωή μας συμβαίνει να νιώθουμε εγκλωβισμένοι σε καταστάσεις και συνθήκες. Αυτό μπορεί να γίνει πιο έντονο όσο το επιτρέπουμε να κλιμακώνεται δίχως να το ελέγχουμε. Τα καλά νέα είναι ότι όταν αποφασίσετε να ανακτήσετε τον έλεγχο της ζωής σας, ένας ειδικός ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει.

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Skidra

  • Καλησπέρα σας,

    Λυπάμαι που περνάτε μια τόσο δύσκολη περίοδο. Η κατάθλιψη και το άγχος μπορούν να επηρεάσουν βαθιά την καθημερινή ζωή και είναι σημαντικό να αντιμετωπιστούν με τη δέουσα σοβαρότητα. Ακολουθούν μερικές προτάσεις που ίσως σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε τα συναισθήματά σας και να αρχίσετε να αισθάνεστε καλύτερα:

    1. Το πιο σημαντικό βήμα είναι να ζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τα αίτια της κατάθλιψής σας και να σας προτείνει θεραπείες που ταιριάζουν στις ανάγκες σας, όπως ψυχοθεραπεία, φαρμακευτική αγωγή ή συνδυασμό των δύο.<
    ... Read more

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα,
    Αρχικά, είναι πολύ γενναίο εκ μέρους σας που αναγνωρίζετε τα συναισθήματά σας και αναζητάτε βοήθεια. Η κατάθλιψη και το άγχος μπορούν να είναι δύσκολες καταστάσεις, αλλά με την κατάλληλη θεραπεία, μπορούν να επιλυθούν.
    Ένα αρχικό βήμα είναι να αναγνωρίσετε πως δεν είστε μόνος. Μπορείτε να ανοιχτεί-τε σε άτομα εμπιστοσύνης και να μοιραστείτε τα συναισθήματά σας και τις σκέψεις σας. Η υποστήριξη μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά μερικές φορές.
    Δώστε επίσης την κατάλληλη φροντίδα στον εαυτό σας, με σωστή διατροφή, ενυδάτωση, άσκηση (σε όποιο βαθμό είναι εφικτό), και επαρκή ύπνο. Μικρές συνήθειες και αλλαγές στην καθημερινότ
    ... Read more

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Καλησπέρα,
    Η αναγνώριση των συμπτωμάτων της κατάθλιψης είναι το πρώτο βήμα προς την αντιμετώπισή της και τη βελτίωση της ψυχικής υγείας.
    Η προσπάθεια απόκρυψης των συναισθημάτων και η διαρκής αγωνία και καταπίεση που βιώνετε μπορεί να επιδεινώσουν την κατάσταση. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η κατάθλιψη δεν είναι αδυναμία χαρακτήρα, αλλά μια διαταραχή της διάθεσης που μπορεί να αντιμετωπιστεί με τη σωστή προσέγγιση.
    Η σύγκριση με άλλους ανθρώπους που φαίνεται να ζουν φυσιολογικά εντείνει τα αρνητικά σας συναισθήματα, όμως πρέπει να θυμάστε ότι πίσω από κάθε φαινομενική κανονικότητα μπορεί να κρύβονται διαφορετικές προκλήσεις
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να νιώθεις έτσι και πώς σε επηρεάζει η κατάσταση αυτή. Η κατάθλιψη μπορεί να καθιστά την καθημερινότητα πολύ δύσκολη και να δημιουργεί την αίσθηση ότι είσαι αποκομμένος από τους άλλους και την φυσιολογικότητα. Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη για να κατανοήσεις και να αντιμετωπίσεις την κατάθλιψη. Οι επαγγελματίες αυτοί διαθέτουν τις γνώσεις και τα εργαλεία για να σε βοηθήσουν να ανακτήσεις την ευημερία σου. Προσπάθησε να μην μένεις μόνος/η με τις αρνητικές σκέψεις σου. Το να ζητήσεις βοήθεια είναι ένα σημαντικό βήμα προς την κατεύθυνση της επανόρθωσης. Μην φοβηθείς να ζητήσ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki