• Depression
  • Submitted on 25/06/2024

Καλησπέρα σας …. Καιρό τώρα δεν νιώθω καλα χάνεται το βλέμμα μου το μυαλό μου άλλες φορές θέλω να κοιμάμαι για να μην σκέφτομαι και άλλες δεν μπορώ Γιατι νιώθω να πνίγομαι θέλω να κλαίω και τιποτα άλλο , παλιά τουλάχιστον έκλαιγα και ένιωθα καλύτερα πλέον ούτε αυτό βοηθάει …

5 specialists answered

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι προφανές ότι περνάτε μια δύσκολη και συναισθηματικά φορτισμένη περίοδο. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η απώλεια ενδιαφέροντος, η δυσκολία στον ύπνο, η αίσθηση πνιγμού, και η ανάγκη να κλάψετε χωρίς ανακούφιση, μπορεί να είναι σημάδια κατάθλιψης ή έντονου άγχους. Είναι σημαντικό να λάβετε βοήθεια για να μπορέσετε να βελτιώσετε την ψυχική σας υγεία και ευεξία. Ακολουθούν μερικά βήματα που ίσως σας βοηθήσουν:

    1. Η πρώτη και πιο σημαντική κίνηση είναι να αναζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Αυτοί οι επαγγελματίες μπορούν να σας παρέχουν την απαραίτητη
    ... Read more

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να αντιμετωπίσετε αυτή την δύσκολη ψυχική κατάσταση.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Η εμπειρία της γενικευμένης δυσφορίας και θλίψης μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα καταπιεστική, δημιουργώντας ένα αίσθημα αποπροσανατολισμού που καθιστά την καθημερινότητα εξαιρετικά δύσκολη.
    Οι εναλλαγές στον ύπνο, είτε λόγω της προσπάθειας αποφυγής των σκέψεων είτε λόγω του αισθήματος πνιγμού που δημιουργείται, επιδεινώνουν την κατάσταση.
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσει κανείς αυτά τα συμπτώματα και να αναζητήσει επαγγελματική βοήθεια, καθώς η ψυχολογική στήριξη μπορεί να προσφέρει τις απαραίτητες στρατηγικές για την αντιμετώπιση αυτών των προκλήσεων και την αποκατάσταση της ψυχικής ισορροπίας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που βιώνεις. Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορούν να είναι σημάδια ψυχολογικής δυσκολίας, όπως άγχος ή κατάθλιψη. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσεις ότι αυτά τα συναισθήματα μπορούν να είναι περαστικά, αλλά είναι εξίσου σημαντικό να αναζητήσεις επαγγελματική βοήθεια για να τα διαχειριστείς και να ανακτήσεις την ευημερία σου. Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις τις πηγές του άγχους ή της κατάθλιψης και να μάθεις πώς να τις διαχειριστείς αποτελεσματικά.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Φαίνεται πως έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα, μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos