Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • General topics
  • Submitted on 23/09/2024

Συμβουλές για παιδί με νέες φοβίες και καθαριότητα μετά από κατασκήνωση?

καλησπέρα και καλή εβδομάδα. Ειχαμε στείλει το μικρό κατασκηνωση με ενα φίλο του για 1 εβδομάδα το καλοκαίρι και γυρνωντας μας εμφάνισε κάτι θέματα με την καθαριότητα δηλ θελει να καθαρίζει τα χερια του συχνα γιατι νομιζει οτι καπου εχει ακουμπήσει και μππορεί να τα βαλει στο στομα και να παθει κατι και γενικά εβγαλε φοβιες που δεν ειχε εκδηλώσει. Έχετε καποια συμβουλή για βοήθεια; ευχαριστω εκ των προτέρων

7 specialists answered

  • Καλησπέρα σας.
    Όπως παρουσιάζετε τα συμπτώματα, φαίνεται ότι γίνεται η έκφραση ιδεοψυχαναστικής διαταραχής. Αν είναι παροδική η εμφάνιση αυτών των συνηθειών, τότε τα πράγματα είναι καλύτερα σε σύγκριση με το ενδεχόμενο μιας γενικευμένης έκφρασης της διαταραχής αυτής πχ πάνω από 2 βδομάδες. Αν υπάρχουν και άλλες φοβίες, τότε η κατάσταση χρήζει προσέγγισης και διάγνωσης από ειδικό ψυχικής υγείας.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Επειδή αυτά τα συμπτώματα δείχνουν προς ιδεοψυχαναγκαστικές-καταναγκαστικές τάσεις, που πιθανά να έχουν προκύψει από κάτι που του δημιούργησε έντονο άγχος, να δείτε ένα παιδοψυχολόγο που θα μπορέσει με τις κατάλληλες τεχνικές να βοηθήσει το παιδί να περιγράψει τι του συνέβη και παρουσιάζει αυτό που αναφέρατε.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα,
    Η υπερβολική ενασχόληση με την καθαριότητα συνδέεται συνήθως με αυξημένο άγχος και στρες επηρεάζοντας την ψυχολογία του παιδιού σας.
    Για να βοηθήσετε το παιδί σας να αντιμετωπίσει αυτές τις φοβίες, είναι σημαντικό να έχετε καλή επικοινωνία και να είστε υποστηρικτική, ώστε να μπορέσει να εκφράσει τις ανησυχίες του και να κατανοήσει ότι η καθαριότητα είναι σημαντική, αλλά ότι η υπερβολική ενασχόληση με αυτή είναι περιττή.
    Εάν αυτή η κατάσταση συνεχίζεται για καιρό θα σας συμβούλευα να ζητήσετε την βοήθεια ψυχολόγου ώστε, μέσο της ψυχοθεραπείας, να ανακαλύψει το παιδί σας ποιες ασυνείδητες διεργασίες το οδηγούν σε αυτή την
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ απόλυτα την ανησυχία σας για την αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιού σας μετά την κατασκήνωση. Οι νέες εμπειρίες, ειδικά όταν το παιδί βγαίνει από το οικείο περιβάλλον του, μπορούν να προκαλέσουν άγχος, το οποίο μερικές φορές εκδηλώνεται μέσα από συμπεριφορές όπως η υπερβολική προσοχή στην καθαριότητα και οι φοβίες. Αυτή η συμπεριφορά μπορεί να είναι μια προσπάθεια του παιδιού να διαχειριστεί το άγχος και να νιώσει ότι έχει έλεγχο. Είναι σημαντικό να προσεγγίσετε το παιδί σας με κατανόηση και υπομονή. Ακούστε τις ανησυχίες του και αφήστε το να εκφράσει τους φόβους του χωρίς να τους απορρίπτετε. Μην προσπαθήσετε να το πεί... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα και καλή εβδομάδα! Είναι κατανοητό να ανησυχείτε για τις νέες συμπεριφορές του παιδιού σας. Αυτές οι φοβίες και η εμμονή με την καθαριότητα μπορεί να είναι σημάδια άγχους ή ανασφάλειας που προέκυψαν από την εμπειρία του στη κατασκήνωση. Είναι σημαντικό να του δείξετε κατανόηση και υποστήριξη, αποφεύγοντας να τον επικρίνετε. Μπορείτε να συζητήσετε μαζί του για τους φόβους του και να τον ενθαρρύνετε να εκφράσει τα συναισθήματά του. Αν οι ανησυχίες αυτές συνεχιστούν ή επιδεινωθούν, ίσως είναι καλή ιδέα να μιλήσετε με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για να εξετάσετε την κατάσταση και να βρείτε τις κατάλληλες στρατηγικές υποστήριξης.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα θα ήταν καλώ να παρεμποδίζεται η δυνατότητα να πλένει συνέχεια τα χέρια του και να αντικαταστήσετε αυτή την επιθυμία με μια δραστηριότητα που του είναι ευχάριστη.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας. Πόσο ετων είναι το παιδί σας; Πόσο καιρό εμφανίζει αυτές τις καινούργιες "ανησυχίες";
    Θα σας πρότεινα, να διερευνήσετε πως πέρασε το παιδί στην κατασκήνωση, να σας μοιραστεί λεπτομέρειες, πως ήταν οι συνθήκες στην κατασκήνωση, πως διασκέδασε, πως χαλάρωνε, αν έγινε οτιδήποτε που το ενόχλησε κοκ. Να διερευνήσετε μήπως οι συγκεκριμένες συμπεριφορές είναι αντίδραση σε κάποιο γεγονός. Τέλος, δώστε χρόνο να δείτε πως θα εξελιχθεί αυτή η κατάσταση, και αν αυτές οι συμπεριφορές επιδεινωθούν, ζητήστε εξιδεικευμένη βοήθεια. Εύχομαι κάπως να σας διευκόλυνα. Καλή σας συνέχεια!!

    Βαβελίδης Πασχάλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Thessaloniki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.