• General topics
  • Submitted on 10/11/2023

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ της επανάληψης απονεύρωσης με μια απλή απονεύρωση;

13 specialists answered

  • Απαιτεί περισσότερη εμπειρία εξειδικευμένα μικρόεργαλεία και έχει μεγαλύτερα ποσοστά αποτυχίας
    Πρόκειται ουσιαστικά για αφαίρεση του εμφρακτικού υλικού της προηγουμενησβ απονεύρωσης βελτίωση της χημικομηχανικης επεξεργασίας και εμφραξη εκ νέου
    Μπορεί πχ να υπάρχει παράπλευρος ριζικός σωλήνας ή ιδιαίτερη ανατομία με επιπλέον ριζικούς σωλήνες που δεν είχαν δουλευτεί την πρώτη φορά ή ατελής εμφραξη

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • το λέει η ίδια η λέξη....στην επανάληψη προσπαθούμε να καταπολεμήσουμε αποτελεσματικότερα τους μικροογανισμούς που διατηρούν την φλεγμονή στο οστούν γύρω απο τις ρίζες του δοντιού καθώς κ να διορθώσουμε τυχόν τεχνικές ατέλειες.

    Alisafis Mihail

    Endodontist

    Ilioupoli

  • Eιναι 2 διαφορετικές θεραπείες. Η επαναλειψη της απονεύρωσης είναι πολύ πιο δύσκολη και απαιτητική θεραπεία και γίνεται όταν η υπάρχουσα απονεύρωση για κάποιο λόγο δεν είναι σωστή. Πρέπει να αφαιρεθεί το υλικό της υπάρχουσας απονεύρωσης, να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα που δημιούργησε την αποτυχία της απονεύρωσης και να ξαναγίνει από την αρχη. Συχνά απαιτεί εξειδικευμενο οδοντίατρο (ενδοδοντιστη).

    Ανθή Στεργίου

    Dentist

    Nea Smirni

  • Η επαναληψη μιας θεραπειας γινεται οταν η πρωταρχικη εχει αποτυχει για καποιους λογους.δεν διαφερει σε κατι ουσιαστικα.απλα επαναλαμβανονται τα βηματα της θεραπειας προσεχοντας να γινουν ολα σωστα ωστε το δοντι αυτη τη φορα να σωθει,διαφορετικα θα πρεπει να εξαχθει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας,η επανάληψη μιας απονεύρωσης γίνεται σε δόντι που έχει ήδη γίνει απονεύρωση επειδή δεν ήταν επιτυχημένη γίνεται ξανά προσπάθεια για να θεραπευτεί

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Η επαναληψη μιας απονευρωσης γινεται αν ενα δοντι δεν εχει απονευρωθει σωστα(δηλαδη δεν εχει γινει η απονευρωση σε ολο το μηκος της ριζας,δεν εχουν απονευρωθει ολες οι ριζες),ή αν εχει γινει επαναμολυνση στον ριζικο σωληνα του απονευρωμενου δοντιου,οποτε θελει ανοιγμα,φαρμακο και κλεισιμο ξανα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Ουσιαστικά , καμία , απλά στην επανάληψη , αφαιρείται το υλοκό από την ρίζα. Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Στην επανάληψη διορθώνει κάποιος κάποιος μια παλαιά απονεύρωση που δεν έχει γίνει σωστα

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Στην επανάληψη αφαιρούνται και τα υλικά ή οποία λάθη έχουν γίνει στην πρώτη διαδικασία απονεύρωσης.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Όταν έχει γίνει διαδικασία ενδοδοντικής θεραπείας και εκ των υστέρων από ακτινογραφικο έλεγχο φανεί πως δεν έχει γίνει σωστά η διαδικασία, πρέπει να επαναληφθεί με όλες τις σωστές παραμέτρους.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Η επανάληψη απονεύρωσης πραγματοποιείται όταν συντρέχουν συγκεκριμενοι λόγοι. Ουσιαστικά ο οδοντιατρος αφαιρεί το εμφρακτικο υλικών των ριζικών σωλήνων το οποίο είχε πραγματοποιηθεί στην προηγούμενη απονεύρωση και έπειτα καθαρίζει ξανά το σύστημα των ριζικων σωλήνων με εργαλεία και εκ νέου ξαναγίνεται εμφραξη των σωλήνων με το υλικό στο σωστό πλέον μήκος των ριζών ( εάν η προηγούμενη απονεύρωση που είχε γίνει δηλαδή ήταν ατελής κατά μήκος)

    Kaltsas Dimitrios

    Dentist

    Kallithea

  • ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΑΠΛΑ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΣΩΣΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΚΡΟΒΙΑ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Η επαναληψη της ενδοδοντικής θεραπείας ( απονεύεωρωση ) ειναι μια πολύ περίπλοκη και δύσκολη διαδικασία. Πρεπει να αφαιρεθεί το παλιό υλικό να γίνει απολύμανση και νέα έμφραξη των ριζικών σωλήνων

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona