• General topics
  • Submitted on 27/01/2024

Ξεχνάω πράγματα νιωθω αδυναμία έλλειψη συγκέντρωσης εχω νευρα και κλαίω συνέχεια τι μου συμβαίνει.

4 specialists answered

  • Ηλικία ? Φύλλο? Πρώτα σε γιατρό γενικές εξετάσεις κλπ και μετά σε ειδικό ψυχικής υγείας για διερεύνηση του τι σας απασχολεί και να μάθετε πώς να χαλαρώνετε, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε διάφορα συμπτώματα που σχετίζονται με την ψυχική σας υγεία. Η απώλεια της μνήμης, η αίσθηση αδυναμίας, η έλλειψη συγκέντρωσης, τα νευρα και το συνεχές κλάμα είναι ορισμένα από τα συμπτώματα που αναφέρετε.
    Ως ψυχολόγος, θα ήταν παρακινδυνευμένο να σας δώσω μια συγκεκριμένη απάντηση χωρίς να γνωρίζω περισσότερα για σας. Ωστόσο, αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι ενδεικτικά κάποιας διαταραχής της διάθεσης.
    Συνιστώ να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, ο οποίος θα μπορέσει να αναλύσει τα συμπτώματα σε βάθος και να σας παράσχει την στήριξη που χρειάζεστε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα, για να αξιολογηθεί η κατάσταση σας χρειάζεται να επιτρέψετε σε κάποιον ειδικό να σας πάρει πλήρες ιστορικό. Καλό είναι να δείτε ένα γενικό γιατρό και μετά εφόσον δεν υπάρχουν οργανικά αίτια να δείτε ένα ψυχίατρο για να εξετάσει τα συμπτώματα και να κρίνει αν η κατάσταση σας χρειάζεται αντικαταθλιπτική αγωγή ή/και ψυχοθεραπεία.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας,

    Η έλλειψη συγκέντρωσης, και το κλάμα είναι συνήθως συνέπειες άλλων καταστάσεων και συνθηκών που συμβαίνουν μέσα και έξω από εμάς. Για να μπορέσετε να αποκτήσετε την γνώση στο τι σας συμβαίνει, ώστε και να το αντιμετωπίσετε, χρειάζεται να δουλέψετε με κάποιον ειδικό, ώστε να ενώσετε τα κομμάτια που δεν φαίνεται να σας βγάζουν νόημα αυτή την στιγμή. Με αυτόν τον τρόπο, θα μπορέσετε να καταλάβετε και να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά αυτό που σας συμβαίνει.

    Lepenioti Georgia

    Ψυχολόγος

    Kerkira (Corfu)