• General topics
  • Submitted on 14/05/2024

Καλησπέρα. Είμαι 23 χρονών και εδώ και 2 χρόνια έχω εμφανίσει έναν αρκετά έντονο πονοκέφαλο. Πριν 1,5 χρόνο επισκέφθηκα Νευρολόγο και έκανα μια Μαγνητική με σκιαγραφικό η οποία βγήκε καθαρή. Η Νευρολόγος μου είπε πως πιθανότατα πρόκειται για επεισόδια ημικρανίας καθώς εμφάνιζα αρκετή ευαισθησία στους ήχους, το φως και τις μυρωδιές όποτε το πάθαινα, ενώ σπάνια έκανα εμετό. Δεν συμβαίνουν πολύ συχνά μεγάλες κρίσεις αλλά όταν συμβαίνουν μπορεί να διαρκούν ακόμα και 2-3 μέρες. Επιπλέον η διάρκεια του ύπνου μου επηρεάζει πάρα πολύ την καθημερινότητά μου καθώς είτε κοιμηθώ λίγο είτε πάρα πολύ είναι δεδομένο ότι θα με πιάσει πονοκέφαλος. Όπως είναι δεδομένο ότι θα με πιάσει και αν κλάψω. Στις αρχές ο πονοκέφαλος υποχωρούσε δύσκολα και μόνο με panmigran, ενώ πλέον απλά ελαττώνεται μέχρι να φύγει μόνος του αν και προσπαθώ να το καταπολεμώ χωρίς παυσίπονα. Παρ'όλα αυτά τελευταία παρατηρώ κάποιες αλλαγές. Αισθάνομαι ένα διαρκές βάρος στο κεφάλι όλη μέρα και ειδικά το πρωί δυσκολεύομαι πολύ να σηκωθώ από το κρεβάτι. Όταν τεντώνομαι, αισθάνομαι κάποια έντονη πίεση στο κεφάλι για κάποια δευτερόλεπτα. Επιπλέον αν και έχω περιορίσει τις δραστηριότητές μου, αισθάνομαι μια καθημερινή κούραση ακόμα και αν δεν έχω κάνει τίποτα όλη μέρα...σε σημείο να αισθάνομαι να με παίρνει ο ύπνος στο λεωφορείο. Θα πρέπει να επισκεφτώ εκ νέου Νευρολόγο για δεύτερη γνώμη ;

1 specialist answered

  • Καλή σας ημέρα.
    Θα χρειαστεί σίγουρα να σας δει Νευρολόγος, είτε η συνάδελφος που σας είδε εκ νέου, είτε κάποιος άλλος συνάδελφος.

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.