• General topics
  • Submitted on 15/01/2024

Καλησπέρα... Έχω μία απορία που θέλω να μου την λύσετε... Όταν ξαπλώνω και πάω να σηκωθώ ή να κάνω κινήσεις να αλλάξω πλευρό σαν να ακούω τα υγρά μέσα στο στο στομάχι μου ή στην κοιλιά μου να πηγαίνουν πάνω κάτω... πρέπει να έχω κατακράτηση υγρών γιατί και στα πόδια όταν φοράω κάλτσες ξέρετε εκεί που τελειώνει η κάλτσα πάνω μου κάνει σημάδι... έχω μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια και είναι πρησμένα.... και η ηλικία μου είναι 36 χρονών... Είναι αυτή η αιτία που τα έχω όλα αυτά και με το στομάχι μου αυτό που σας είπα;;;

7 specialists answered

  • Χαίρετε! Ο λόγος που ακούτε κινήσεις υγρών στη κοιλιά είναι το γεγονός ότι ξαπλώνετε με γεμάτο στομάχι (έστω και με νερό/υγρά). Αποφύγετε λοιπόν την κατανάλωση νερού/υγρών και τροφής, για 2-3 ώρες πριν την κατάκλιση.
    Τα υπόλοιπα που περιγράφετε θυμίζουν έντονα κατακράτιση υγρών αλλά σε εντελώς διαφορετικούς χώρους από το στομάχι. Η κατακράτηση υγρών αναφέρεται κυρίως σε συσσώρευση υγρών στο λεμφικό σύστημα, τον μυϊκό ιστό, την φλεβική κυκλοφορία των κάτω άκρων (όταν δυσλειτουργούν οι φλεβικές βαλβίδες).
    Δώστε προσοχή στο αλάτι (εαν καταναλώνετε μεγάλες ποσότητες ή τρώτε τρόφιμα υψηλού βαθμού επεξεργασίας που περιέχουν αρκετό Νάτριο)... Read more

    Tresinis Anastasios

    Dietitian - Nutritionist

    Edessa

  • Καλή σας μέρα! Αυτό που περιγράφετε σχετικά με το στομάχι σας πιθανότατα σχετίζεται με το πεπτικό σας σύστημα και με τη διατροφή σας. Τα υπόλοιπα, πρήξιμο και μαύροι κύκλοι, μπορεί να οφείλονται σε κατακράτηση και σε κάποιο θέμα σχετικά με την κυκλοφορία του αίματος. Πιθανότατα να μην υπάρχει συσχέτιση μεταξύ τους, αλλά να συνυπάρχουν αυτή τη στιγμή. Θα ήταν καλό να μιλήσετε με διαιτολόγο καθώς όλα όσα περιγράφετε σχετίζονται με τη διατροφή. Καλή ευκολία!

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Οι ήχοι που ακούτε στο στομάχι σας δεν είναι ανησυχητικοί εφόσον δε συνδυάζονται με αίσθημα καούρας στο στομάχι ή αναγωγές ξινών υγρών από το στομάχι στο στόμα σας. Αν δεν υφίστανται αυτά, τότε οι ήχοι αυτοί προκαλούνται φυσιολογικά. Η κατακράτηση υγρών μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες που έχουν να κάνουν είτε με τη διατροφή μας είτε με τον τρόπο που λειτουργεί το σώμα μας είτε με κάποια πάθηση εάν υπάρχει. Ενδείξεις κατακράτησης μπορεί όντως να είναι τα σημάδια στα πόδια μας από τις κάλτσες είτε οι μαύροι κύκλοι. Ωστόσο, η κατακράτηση δε συνδέεται με τους ήχους που ακούτε στο στομάχι σας ούτε με την ηλικία σας. Για να... Read more

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Dietitian - Nutritionist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας, για να διαπιστώσετε αν έχετε κατακράτηση υγρών αρκεί να μετρήσετε με μια μεζούρα την περιφέρεια μέσης σας όταν ξυπνάτε και να το συγκρίνεται με μια νέα μέτρηση 2 ώρες μετά. Αν δείτε διαφορά άνω του 1 εκατοστού τότε πιθανότατα υπάρχει κατακράτηση υγρών και ακολούθως πιθανός να ευθύνεται για τα συμπτώματα που μου περιγράφετε.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Έτσι όπως μου τα περιγράφετε ενδεχομένως να υπάρχει κατακράτηση υγρών. Όσον αφορά τα υγρά στο στομάχι ή στην κοιλιακή χώρα ενδεχομένως είτε να πίνετε πολλά υγρά και να μην τρώτε σωστά ή να μην γίνεται καλή πέψη των τροφών. Για αυτό καλό είναι να συμβουλευτείτε κάποιον παθολόγο ή γαστρεντερολόγο.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Πολύ πιθανόν...Δοκιμάστε για λίγες μέρες να τρώτε βραστά κρέατα και λαχανικά χωρίς πολύ αλάτι, χρησιμοποιώντας καρυκεύματα και λεμόνι για νοστιμιά, πετώντας το ζουμί και όχι ψητά...Επίσης, αποφύγετε το γάλα, τα αλμυρά τυριά και το ψωμί και καταναλώστε γιαούρτι, ανάλατα τυριά, φρούτα, βραστή πατάτα και ρύζι αντί για ψωμί.

    Οικονόμου Πέπη

    Dietitian - Nutritionist

    Volos

  • Αν νιώθετε κατακράτηση υγρών ή πρηξιματα είναι απαραίτητη η επαρκής ενυδάτωση σας με νερό μέσα στην ημέρα. 1,5 με 2 λίτρα νερό καλό θα είναι να τα καταναλώνετε μέσα στην ημέρα. Όσον αφορά τα υγρά στο στομάχι σας, καλό θα είναι να έχετε μικρά και συχνά γεύματα μέσα στην ημέρα και όχι μεγάλα και ογκώδη γεύματα. Να μην πίνετε υπερβολικές ποσότητες σε υγρά με τη μια αλλά και τα υγρά που θα καταναλώσετε να κατανέμονται σε μικρές ποσότητες μέσα στην ημέρα. Είναι σημαντικό να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σε όλα αυτά, να σας παρακολουθεί, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi