• General topics
  • Submitted on 19/09/2023

Καλησπέρα. Είμαι 22 ετών, γυναίκα και υποψιάζομαι πολύ έντονα ότι έχω το σύνδρομο ορθοστατικης ταχυκαρδιας POTS, καθώς με το που σηκώνομαι οι παλμοί μου εκτοξεύονται ενώ έχω γενικότερα αρκετά από τα συμπτώματα. Σε τι γιατρό θα πρέπει να απευθυνθώ για την διάγνωση του συνδρόμου γενικότερα αλλά και του τύπου; (ειδικά αν είναι αδρενεργικου τύπου)

5 specialists answered

  • Καλημέρα σας.
    Ιδανικά σε έναν καρδιολόγο με εξειδίκευση στην ηλεκτροφυσιολογία.

    Βασιλάκη Ευρύκλεια

    Cardiologist

    Ioannina

  • Σε αρρυθμιολογο

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Καλησπέρα! Η διερεύνηση/διάγνωση του POTS είναι καρδιολογικού-αρρυθμιολογικού αλλά και νευρολογικού ενδιαφέροντος. Είναι πρωτίστως δυσαυτονομία (πρωταρχικά νευρολογική διαταραχή), αλλά με κυρίαρχες καρδιακές εκδηλώσεις (ταχυκαρδία, ζάλη, αδυναμία, κόπωση, λιποθυμία) χωρίς όμως καρδιολογικό παθολογικό υπόβαθρο. Πολλές άλλες παθολογικές καρδιολογικές οντότητες πρέπει να εξαιρεθούν γι' αυτό και συχνά πέφτει στα χέρια των καρδιολόγων. Προτείνω να ξεκινήσετε από εκεί!
    Ευχαριστώ

    Λιακατσίδας Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Chalandri

  • Η ορθοστατικη ταχυκαρδία ορίζεται ως διαταραχή του αυτόνομου νευρικού συστήματος.Υπο αυτή την έννοια ίσως μπορούσε να βοηθήσει κάποιος νευρολόγος.Καποιο συγκεκριμένο φάρμακο δεν γνωρίζω να υπάρχει υπάρχουν όμως κάποιες συμβουλές που μπορούν να βοηθήσουν έως κάποιο βαθμό και είναι αυξημένη πρόσληψη νερού,προσθήκη περισσότερου άλατος στο φαγητό και αποφυγή ζέστης.Ελπιζω να βοηθησα

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • Καρδιολόγο αρχικά

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko