• General topics
  • Submitted on 14/06/2024

Πόσες μέρες χρειάζεται για να υποχωρήσει το πρήξιμο από ρήξη πρόσθιου χιαστού;

Καλημέρα! Έχω ρηξη προσθιου χιαστου.Το αντιμετωπίζω με την συμβουλή του γιατρού συντηρητικά, σωστά γιατί δεν έχω κάποια ενόχληση ή αστάθεια γυμνάζομαι 3 φορές την εβδομάδα κ είμαι 44 ετών.Χθες δυστυχώς χτύπησα πάλι στο ίδιο σημείο ένιωσα το ίδιο που είχα νιώσει κ τότε, αλλά πάντα στην προπόνηση φοράω επιγονατιδα με ελάσματα.Εχω έντονο πρηξιμο με συνέπεια να μην μπορώ να κλείσω το πόδι.Το πρηξιμο από έναν τραυματισμο πόσες ημέρες μπορεί να χρειαστεί για να υποχωρήσει; Βάζω πάγο κ αλοιφή.

3 specialists answered

  • μπορεί και σε ενα μήνα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Καμμία δεκαριά μέρες.
    Έχετε υπ όψιν σας απλά ότι αν επαναλαμβάνονται συχνά επεισόδια αστάθειας ή μικροτραυματισμοί, αυξάνει η πιθανότητα περαιτέρω βλαβών των συνδέσμων κ του χόνδρου

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Αν το πρήξιμο εμφανίστηκε σύντομα μετά τον τραυματισμό πρόκειται περί αίμαρθρου (αίμα στην άρθρωση). Ο χιαστός από τη στιγμή που ήδη είχε σπάσει, δε μπορεί να το προκαλέσει. Πιθανόν να είναι καινούργιος τραυματισμός άλλης δομής (όπως μηνίσκος, οστεοχόνδρινο κάταγμα κ.α.) ή να μην ήταν πλήρης η ρήξη του χιαστού και να έγινε τώρα (σπανιότερο).
    Χρειάζεται καινούργια εκτίμηση με καινούργια μαγνητική, καλύτερα με διάγνωση από ακτινολόγο ειδικευμένο στο μυοσκελετικό.

    Τσατσαρώνης Χρίστος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.