• General topics
  • Submitted on 01/07/2024

Καλημέρα !! Είχα Πάει για εξέταση σε έναν οδοντίατρο κ μου είπε ότι έχω τερηδόνα που έχει μπει πολύ βαθιά στο δόντι !! Μετά Άπο μέρες βλέπω μια μπιλιτσα κάτω από το σαγόνι μου δεξιά όμως !! Κ μέρα με την μέρα άρχισαν να με ενοχλούν η αμυγδαλές μου τα ούλα μου να νιώθω ενοχλήσεις που με ανησυχούν !! Θα είναι κάτι π πρέπει να τ δω η έχουν μολυνθεί από την τερηδόνα !! Ευχαριστώ πολύ !!!!

5 specialists answered

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Χρειάζεστε απονεύρωση.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα σας,
    Η βαθιά τερηδόνα μπορεί να προκαλέσει φλεγμονή στον πολφό των δοντιών, η οποία εάν δεν αντιμετωπιστεί άμεσα με την κατάλληλη θεραπεία (συνήθως απονεύρωση/ενδοδοντική θεραπεία), θα προκαλέσει φλεγμονή στο οστό γύρω απο το δόντι και στη συνέχεια μπορεί να επεκταθεί και ποιό μακριά στους ιστούς. Φυσικά πρέπει να σας εξετάσει κλινικά και ακτινογραφικά οδοντίατρος άμεσα.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Marousi

  • Η περιγραφή των συμπτωμάτων σου – τερηδόνα που έχει προχωρήσει βαθιά στο δόντι, οίδημα κάτω από το σαγόνι και ενοχλήσεις στις αμυγδαλές και τα ούλα – υποδηλώνει πιθανή μόλυνση, όπως οδοντογενές απόστημα ή άλλου είδους λοίμωξη. Η τερηδόνα που έχει προχωρήσει μπορεί να προκαλέσει φλεγμονή και μόλυνση, οι οποίες μπορεί να εξαπλωθούν και να προκαλέσουν αυτά τα συμπτώματα.

    Είναι σημαντικό να επικοινωνήσεις άμεσα με τον οδοντίατρό σου ή έναν ιατρό, καθώς μια τέτοια κατάσταση μπορεί να απαιτεί επείγουσα θεραπεία, όπως αντιβιοτικά ή ακόμα και αποστράγγιση του αποστήματος. Μην καθυστερείς να λάβεις ιατρική συμβουλή, καθώς οι λοιμώξεις στην πε
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Προφανώς κάνατε απόστημα. Να πάτε στον συναδέλφο να σας ανακουφισει

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia