• General topics
  • Submitted on 28/02/2024

Πρέπει να κάνω μαγνητική ή αξονική για ξαφνικό πόνο στη δεξιά γνάθο χωρίς ερέθισμα;

Απο περυσι καθε μηνα ,ειχα ενα επεισοδιο διαξιφιστικου πονου στβ κατω δεξια γναθο.Σημερα πηγα στον οδοντιατρο ,δεν εχω προβλημα σοβαρο με τα δοντια εκτος απο μια ανησομερη συγκλιση την οποια κ διορθωσε .Τριζω τα δοντια μου τη νυχτα κ μου δωσε ναρθηκα .Θα το παραμολουθησουμε λεει.Εγω φοβαμαι νευραλγια τριδυμου.Ο νευρολογος με καθησυχαζει επισης.Πιστευετε οτι πρεπει να κανω μαγνητικη ή αξονικη; Σημειωτεον , ο πονος ερχετει ξαφνικα ,χωρις καποιο ερεθισμα εξωτερικο ,οπως κρυο ,ζεστο ή μασηση..ποια η γνωμη σας;

8 specialists answered

  • Το πιο πιθανό είναι να οφείλεται στο σφίξιμο των δοντιών Να βάλετε το νάρθηκα και να ακολουθήσετε τις οδηγίες που σας έχουν πει νευραλγία τριδύμου δεν πρέπει να είναι σύμφωνα με την περιγραφή που κάνετε αλλά πολλές φορές όταν κάποιος άνθρωπος φύγει τα δόντια του αυτό μπορεί να προκαλέσει νευραλγία τριδύμου Επομένως προληπτικά ξεκινάτε με το νάρθηκα και υπάρχει παρακολούθηση

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΤΕ ΤΟ ΝΑΡΘΗΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΣ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Απο την στιγμη που διορθωθηκε η συγκληση σας, απομενει να φορατε τον ναρθηκα για καποιο καιρο ακομα και αν συνεχισει ο πονος χρειαζεται επανεξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Καλησπέρα σας. Πολύ σωστα έγινε ο νάρθηκας. Χρησιμοποιήστε τον καθημερινά το βράδυ αλλά κ κατά την διάρκεια της ημέρας όποτε μπορείτε. Να ελέγχουν τα δόντια της δεξιάς πλευράς κάτω αλλά κ πάνω, ακτινογραφικα αλλά κ κλινικά, κ με τέστ ζωτηκοτητας. Εάν τα επεισόδια του διαξιφιστικου πόνου συνεχίσουν, θα χρειαστεί μια Cbct ακτινογραφία δεξιάς ανω-κατω γνάθου για περαιτέρω διερεύνηση. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Απο την περιγραφη σας προκειται για βρυγμο,οποτε η ενδεδειγμενη θεραπεια ειναι ο ναρθηκας που φτιαξατε

    Ρίζος Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Dentist

    Ilioupoli

  • Χρειαζεται παρακολουθηση απο κοντα. Ειναι ανευθυνο να σας πω το οτιδηποτε χωρις στοιχεια. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Συνήθως ο πόνος της νευραλγίας έρχεται μετά από κάποιο ερέθισμα. Και είναι πάρα πολύ έντονος. Σαν να σας διαπερνάει ρεύμα. Νομίζω συμφωνώ με τον οδοντίατρο που σας είδε. Να το παρακολουθησετε

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Η μαγνητική ή η αξονική δεν είναι πανάκεια και έχουν τις ενδείξεις τους

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.