• Herniated Disc
  • Submitted on 25/05/2024

Πώς να διαχειριστώ χρόνιο πόνο στη μέση με μικρές κήλες και δισκοπάθεια;

Υπάρχει πρόβλημα στη μέση με μικρές κήλες, κυρίως προβολές σε ο3-ο4, ο4-ο5, ο5-ι1 και έντονη μορφή δισκοπάθειας χωρίς όμως να επηρεάζεται σοβαρά καποιο νευρο.Υποφέρω τουλάχιστον 6 χρόνια με συχνά επεισόδια υποτροπών ανά 1,5 χρόνο. Μου παίρνει συνήθως 3-4 μήνες να σταματήσει ο συνεχόμενος πόνος και μετά ενοχλεί καθημερινά αμ κυρίως όταν καθομαι μετά το 2ωρο η με το πολύ περπάτημα. Μέχρι τώρα αν ξάπλωνα έφευγε ο πόνος, το πολύ να επερνα ένα αντιφλεγμονώδη και περνούσε. Δεν μπορούσα να δουλέψω σε γραφείο..οι πόνοι έφταναν στο 7-8 και μετά πάθαινα ζημιά, νέο λουμπαγκο. Τώρα μετά την τελευταία υποτροπή να πράγματα έχουν αλλάξει προς το χειρότερο. Ενώ η μαγνητική δεν δείχνει κάτι φοβερό, εγώ 8 μήνες πονάω συνεχόμενα 1-2 αν μείνω κρεβάτι όλη μέρα, 6-7 αν βάλω καθισμα και καθημερινή κίνηση. Είμαι φουλ στις φυσιοθεραπειες και πιλάτες και κολύμβηση οπότε μπορώ. Οι γιατροί μου μιλάνε πλέον για χρόνιο πόνο, νευροπαθητικο πόνο και με έχουν με lyrica εδώ και 7 μήνες, τώρα θέλουν να μου δώσουν οποιουχα χάπια, και αντικαταθλιπτικά και φοβάμαι πολύ να ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο. Πώς καταλαβαίνει κανείς ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη αιτία και είναι αυτό το πρόβλημα ο χρονιος πόνος; Να ακολουθήσω τα περισσότερα χάπια; Υπάρχει περίπτωση εξάρτησης; Δεν μπορεί να είναι αυτή η λύση..γιατί δεν υπάρχει κάτι ώστε να ενυδατοθουν ξανά οι δίσκοι; Έχω πάει και σε ρευματολόγο όλα οκ από εκεί. Τι μου προτείνετε να κάνω;

5 specialists answered

  • Πρέπει να κάνετε αποσυμπίεση της σπονδυλικής στήλης σταματήστε να παίρνετε τόσο βαριά φάρμακα τα οποία δεν ηρεμούν την πάθηση αλλά στην καλύτερη περίπτωση το σύμπτωμα πάρτε με τηλέφωνο να σας εξηγήσω αυτά δε γίνονται μέσω γραπτών μηνυμάτων αλλά υπάρχει λύση στο πρόβλημά σας η οποία αντιμετωπίζει την πάθηση με πολύ καλά αποτελέσματα

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Θα ήταν καλό να δω η να μου στείλετε με we transfer την μαγνητικη σας

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • θα αξιζει να δειτε την ομαδα μας απο 2 νευροχειορυργους, εναν νευρο ακτινολογο και μια αναισθησιολογο που ασχολουμαστε με δυσκολες περιπτωσεις χρόνιου πόνου

    Χαλιάσος Νικόλαος

    Neurosurgeon

    Neo Faliro

  • Πέρα από τη διαχείριση του πόνου με αναλγητικά κ οπιούχα , ενδεχομένως να μπορείτε να βοηθηθειτε με κάποιες παρασπονδυλικες ενέσεις στη μέση
    Συζητήστε το με νευροχειρουργό ή αναισθησιολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Το πιθανότερο είναι ότι πάσχετε από σταδιακά επιδεινούμενη εκφυλιστική δισκοπάθεια η οποία θεραπεύεται πλέον πολύ αποτελεσματικά και μάλιστα ελάχιστα επεμβατικά !

    Dimogerontas Georgios

    Neurosurgeon

    Chaidari

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.