• Herniated Disc
  • Submitted on 15/05/2024

Χρειάζεται επέμβαση για οσφυαλγία με κήλη δίσκου σε 27χρονο με ήπια συμπτώματα;

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν επιβάλλεται επέμβαση στην πάθηση που παρουσιάστηκε στο γιο μου. Οσφυαλγία με επέκταση του άλγους και αιμωδίες αριστερού κάτω άκρου(1,5 χρόνο περίπου πριν κατά τη στράτευση του ) ηλικίας 27 χρονών. Οι γιατροί προτείνουν επέμβαση εγώ έχω μια επιφύλαξη λόγω ηλικίας μήπως πρέπει να συνεχίσει με θεραπείες. Η κατάσταση του ενάμισι χρόνο τώρα με αρκετές φυσιοθεραπείες και φαρμακευτική αγωγή είναι πότε σε ύφεση πότε σε έξαρση. Συνήθως έχει τράβηγμα στο πόδι που τον δυσκολεύει φυσικά σε κάθε του κίνηση, σπανιότερα πόνο και μουδιάσματα. Το πόρισμα της τελευταίας μαγνητικής "επανελεγχεται κήλη του μεσοσπονδύλιου δίσκου Ο5-11 ολισθαίνουσα μερικώς προς τα κάτω σε μεγαλύτερο βαθμό συγκριτικά με τον προηγούμενο απεικονιστικό έλεγχο" Να τονίσω πως εγχείρηση πρότειναν και οι δύο στρατιωτικοί γιατροί που τον είδαν κατά τη θητεία του, απλά σκέφτομαι μήπως είναι αρκετά μικρός και απ' τη στιγμή που δεν είναι τόσο χάλια η κατάσταση του ώστε να είναι στο κρεβάτι π.χ ή να έχει δυνατούς πόνους καθημερινά. Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση από ειδικούς στην ανησυχία μιας μητέρας. Ευχαριστώ!

6 specialists answered

  • Αν δεν αφαιρεθεί η δισκοκήλη του ο ασθενής θα υποφέρει σε όλη του τη ζωή...

    Dimogerontas Georgios

    Neurosurgeon

    Chaidari

  • Οι επιφυλάξεις σας είναι απολύτως δικαιολογημένες. Αν και η εγχείρηση (αν όλα πάνε καλά) θα τον απαλλάξει από τα συμπτώματα σχετικά άμεσα, δεν παύει να είναι μια εγχείρηση με πιθανές επιπλοκές, άμεσες ή απώτερες. Η μόνη περίπτωση που η εγχείρηση επιβάλλεται (και είναι μάλιστα επείγουσα) είναι αν αρχίσει να παρουσιάζει συμπτώματα από το ουρογεννητικό (διαταραχές στην ούρηση, στύση, αφόδευση).

    Τσατσαρώνης Χρίστος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Θα πρέπει να δούμε τη μαγνητική και τον ασθενή για να σας απαντήσουμε. Αλλά με τα στοιχεία μέχρι τώρα φαίνεται ότι υπάρχει ένδειξη για την επέμβαση

    Χαλιάσος Νικόλαος

    Neurosurgeon

    Neo Faliro

  • Αν δεν έχει νευρολογικά ευρήματα μπορεί να μην χειρουργηθεί και να περιμένει αλλά απο ότι καταλαβαίνω η ποιότητα ζωής του δεν ειναι και πολύ καλή

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Το χειρουργείο φαίνεται να είναι η μόνιμη λύση στο πρόβλημα του. Είναι πολύ μεγάλο το χρονικό διάστημα που έχει συμπτώματα.

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Να χειρουργηθεί καθώς όσο καιρό το νεύρο τραυματίζεται κ ισχαιμει , μειώνεται η πιθανότητα να υποχωρήσουν πλήρως τα νευρολογικα συμπτώματα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.