• Herniated Disc
  • Submitted on 27/05/2024

Έχω σοβαρό πρόβλημα με την μέση μου τους τελευταίους τρεις μήνες.εχω κάνει πέντε μαγνητικές έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και έχω πάρει ντουζίνες φάρμακα....αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι....το 2014ειχα στον αυχένα τρεις κήλες και στην τωρινή μαγνητική δύο...που πήγε λοιπόν η κήλη μου κ δεύτερον μπορεί να μου προκαλεί αυτό αυτά τα συμπτώματα;

3 specialists answered

  • Κάποιες φορές οι κήλες των μεσοσπονδύλιων δίσκων μπορεί μερικώς να απορροφηθούν ή να "φαγωθούν" από τον οργανισμό μας σε βάθος χρόνου.
    Επίσης η περιγραφή μιας δισκοκήλης μπορεί να διαφέρει από γιατρό σε γιατρό που "διαβάζει" μια μαγνητική.
    Όπως κ να χει το ότι είναι βελτιωμένη η εξέταση αυτό είναι ευχάριστο.
    Κ όχι δε μπορεί μία δισκοκήλη στον αυχένα να προκαλεί πόνο στη μέση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Υπάρχει θεραπεία στο πρόβλημα σου αλλά χρειάζονται ειδικά μηχανήματα γι’ αυτό τα οποία ονομάζονται μηχανήματα αποσυμπίεσης σπονδυλικής στήλης εμείς ασχολούμαστε πάρα πολύ με αυτό το κομμάτι κάνοντας την ημέρα αρκετά περιστατικά που μας έρχονται από όλη την Αθήνα αν θέλεις πάρε με τηλέφωνο να σου εξηγήσω

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Η αυχενική δισκοκήλη δεν προκαλεί οσφυαλγία.Η διαφορα στις γνωματεύσεις περι δισκοκηλών έχει να κάνει και με το ποιός βλέπει τις μαγνητικές

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki