Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Herniated Disc
  • Submitted on 02/05/2024

Έχω κήλη Α6-Α7, πόνος σε δεξί ώμο και χέρι, χρειάζεται επέμβαση;

Έχω κήλη στον Α6-Α7 έχω κάνει φυσικοθεραπεία με λέιζερ στη συνέχεια βελονισμό και θεραπεία με κορτιζόνη γιατί έκανε υποτροπή και τώρα παίρνω το λυρικά 200mgγια ένα μήνα με ορατά αποτελέσματα πλην μερικών ημερών που νιώθω πόνο …την έχω γλυτωσει την επέμβαση η πρέπει τελικά να καταλήξω σε παρέμβαση …σημείωση ότι το πρόβλημα είναι ο πόνος στο δεξί ώμο και χέρι δεν έχει επηρεάσει νωτιαίο μυελό μόνο το νεύρο του χεριού …

4 specialists answered

  • Υπάρχουν διάφοροι παράμετροι που καθορίζουν την απάντηση στο ερώτημα σας, οι οποίες καλό είναι να συνυπολογιστούν μετά από μια καλή κλινική εξέταση και εκτίμηση των παρακλινικών σας εξετάσεων.

    Dimogerontas Georgios

    Neurosurgeon

    Chaidari

  • Ο χρόνος θα δείξει αν θα αποφύγετε το χειρουργειο.Αν δεν έχετε συμπτώματα όλα καλά,αν κάθε τόσο τα ενοχλήματα έρχονται τότε θα πρέπει να σκεφτείτε το χειρουργειο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Ενδείξεις χειρουργείου είναι απώλεια μυϊκής δύναμης από πίεση νεύρου ή νευροπαθητικος πόνος για περισσότερο από 1,5-2 μήνες.
    Μακάρι να αποφύγετε την επέμβαση , να είστε σε επικοινωνία κ επαφή με το γιατρό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Πριν φτάσετε στην επέμβαση θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε και έγχυση στεροειδών και μακράς διάρκειας αναισθητικού με υποβοήθηση αξονικού τομογράφου για μεγάλη ακρίβεια πολύ κοντά στο Α7 νεύρο που συνήθως επηρεάζεται. Δεν νομίζω ότι για την ώρα έχε ανάγκη από επέμβαση

    Χαλιάσος Νικόλαος

    Neurosurgeon

    Neo Faliro

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.